Strona g³ówna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl SZUKAJ :    
  » Nasza Gmina
• Strona G³ówna
• Lokalizacja
• Dane statystyczne
• Zadania publiczne
• Strategia rozwoju
• Zwi±zki i stowarzyszenia
  » W³adze i struktura
• Statut Gminy
• Struktura organizacyjna
• Rada Miejska
• Burmistrz
• Urz±d Miejski
• O¶wiadczenia maj±tkowe
• Jednostki organizacyjne
• Jednostki pomocnicze
  » Protoko³y z posiedzeñ Komisji
• Komisja Spraw Spo³ecznych, O¶wiaty i Kultury
• Komisja Gospodarki, Finansów i Rolnictwa
• Komisja Dorazna
• Komisja Rewizyjna
  » Wa¿ne informacje
• Uchwa³y Rady Miejskiej
• Zarz±dzenia Burmistrza
• Protoko³y z sesji
• Podatki i op³aty
• Bud¿et
• Przetargi
• Oferty inwestycyjne
• Rejestry i ewidencje
• Wzory dokumentów
  » Serwis
• Kontakt
• Redakcja
• Statystyka
• Rejestr zmian
Komisja Rewizyjna

2006-03-29
Protokół nr 10/2005
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Rogoźnie odbytego w dniu 24.10. 2005 roku Posiedzenie Komisji odbyÅ‚o siÄ™ w dniu 24.10. 2005 roku w sali nr 20 UrzÄ™du Miejskiego w Rogoźnie. Posiedzenie rozpoczęło siÄ™ o godzinie 16.30. W posiedzeniu Komisji brali udziaÅ‚ czÅ‚onkowie Komisji: 1. Feliks Kaczmarek 2. Krzysztof Ostrowski 3. Andrzej PierwoÅ‚a 4. Jerzy Stachowiak 5. Janusz Piechowiak Ponadto w posiedzeniu Komisji uczestniczyli zaproszeni: BogusÅ‚aw Janus _ Burmistrz Rogoźna, Jadwiga Pijanowska – Skarbnik Gminy, Marek MysÅ‚ek – dyrektor ZAMK .

Posiedzenie Komisji rozpoczÄ…Å‚ jej przewodniczÄ…cy radny Feliks  Kaczmarek,  który powitaÅ‚ przybyÅ‚ych na posiedzenie Komisji a nastÄ™pnie   przedstawiÅ‚ temat posiedzenia tj. „ Kontrola Gminy i jednostek podlegÅ‚ych w zakresie gospodarowania mieniem komunalnym ”.

Na początku posiedzenia wszyscy członkowie Komisji Rewizyjnej otrzymali następujące materiały :

  1. Zestawienie sprzedanych mieszkaÅ„ i lokali za okres 01.01.05 – 30.09.05
  2. Zestawienie przyjętych na stan Gminy składników majątkowych za okres 01.01.05-30.09.05
  3. Zestawienie składników mienia komunalnego oddanych w użytkowanie nieodpłatne za okres 01.01.05-30.09.05
  4. Zestawienie planowanych i uzyskanych dochodów z tytuÅ‚u dzierżawy innych gruntów za okres 01.01.05 – 30.09.05
  5. Zestawienie sprzedaży gruntów rolnych za okres od 01.01.2005 do 30.09.2005 r.
  6. Zestawienie planowanych i uzyskanych dochodów z tytułu dzierżawy mienia komunalnego za I półrocze 2005 r.
  7. Zestawienie planowanych i uzyskanych dochodów z tytułu użytkowania wieczystego mienia komunalnego za I półrocze 2005 r.
  8. Zestawienie planowanych i uzyskanych dochodów z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności za I półrocze 2005 r.
  9. Zestawienie planowanych i uzyskanych dochodów z tytułu dzierżawy gruntów rolnych za I półrocze 2005 r.
  10. Zestawienie danych dotyczÄ…cych Aquabellis sp. z o.o. w zakresie kapitałów , wyniku finansowego  i nakÅ‚adów inwestycyjnych za lata 2003, 2004 i I półrocze 2005 r.
  11. Zestawienie danych dotyczÄ…cych Megawat sp. z o.o. w zakresie kapitałów , wyniku finansowego  i nakÅ‚adów inwestycyjnych za lata 2003, 2004 i I półrocze 2005 r.

o których przygotowanie na posiedzenie Komisji pismem BR.31-0065R-24/2005 wystąpił do Burmistrza Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

PrzewodniczÄ…cy Komisji stwierdziÅ‚, że przygotowane materiaÅ‚y sÄ… niepeÅ‚ne i dotyczÄ… braku materiałów, o których przygotowanie prosiÅ‚  PrzewodniczÄ…cy Komisji Rewizyjnej w pkt. 4c i 4d oraz pkt.5 swego pisma skierowanego do Burmistrza.

Komisja bÄ™dzie nadal domagać siÄ™ przygotowania tych materiałów na jedno z jej posiedzeÅ„  jeszcze w roku 2005.

Po wstępnej analizie otrzymanych materiałów członkowie Komisji przystąpili do zadawania pytań:

1. radny Ostrowski:

a/ Jak wyglÄ…da wieloletni Program dotyczÄ…cy mieszkaniowego zasobu Gminy?:

-         kwestia lokali socjalnych,

-         remonty kapitalne budynków bÄ™dÄ…cych wÅ‚asnoÅ›ciÄ… Gminy,

-         polityka czynszowa,

-         źródÅ‚a finansowania,

-         przyszÅ‚ość gospodarki mieszkaniowej gminy.

b/ Co robi się z budynkami zagrażającymi bezpieczeństwu lokatorów?

c/ Jak Burmistrz widzi możliwość dofinansowania wspólnot mieszkaniowych w celu poprawienia wizerunku miasta?

Odpowiedzi jako pierwszy zaczął udzielać Burmistrz rozpoczynając od ostatniego pytania. Burmistrz stwierdził , że ze względu na brak środków finansowych nie widzi możliwości wsparcia wspólnot mieszkaniowych dodatkowymi środkami finansowymi.

W dalszej części odpowiedzi na powyższe pytania udzieliÅ‚ Pan Marek MysÅ‚ek – dyrektor ZAMK, który powiedziaÅ‚, że Wieloletni program  zasobu mieszkaniowego gminy  w zasadzie winien odpowiedzieć na wszystkie pytania przedstawione przez radnego, ale gmina nie posiada takiego planu. Prace nad tym programem zostaÅ‚y przerwane w roku 2004 i do dziÅ› nie przystÄ…piono do ich kontynuacji. Dyrektor zaznaczyÅ‚, że opracowanie takiego Programu jest konieczne.  W swej odpowiedzi dyrektor zwróciÅ‚ uwagÄ™ na szczególny brak lokali socjalnych, których gmina potrzebuje coraz wiÄ™cej. Problem ten dotyczy nie tylko zasobów gminy, ale i Spółdzielni Mieszkaniowej. W chwili obecnej ze wzglÄ™du na brak budowy lokali socjalnych ich pozyskiwanie odbywa siÄ™ w zasadzie poprzez wydzielanie lokali socjalnych z obecnego zasobu mieszkaniowego gminy poprzez zmianÄ™ statusu niektórych lokali. Problem powiÄ™ksza siÄ™. Dyrektor poinformowaÅ‚ KomisjÄ™, że w najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci spodziewa siÄ™ spÅ‚yniÄ™cia okoÅ‚o 40 wniosków eksmisyjnych. Dyrektor zwróciÅ‚ uwagÄ™, że substancja mieszkaniowa gminy jest stara i wymaga remontów a on nie widzi możliwoÅ›ci remontów kapitalnych ze wzglÄ™du na brak Å›rodków finansowych.

 

2. radny Kaczmarek pytał:

a/ jak wyglądają zaległości finansowe gminy wobec wspólnot mieszkaniowych?

b/ jakie są zaległości czynszowe dotyczące mieszkań i lokali użytkowych?

c/ jak są przewidywane do poniesienia przez gminę koszty z tytułu zrewaloryzowanych kaucji?

Dyrektor MysÅ‚ek odpowiadajÄ…c na te pytania stwierdziÅ‚, że jego zdaniem  gmina jest najlepszym pÅ‚atnikiem we wspólnotach. Wspólnoty niektóre sÄ… bardzo aktywne i wykonujÄ… wiele remontów. PodaÅ‚ przykÅ‚ad bloków mieszkalnych, gdzie ZAMK poniósÅ‚ bardzo duże nakÅ‚ady z tytuÅ‚u wysokoÅ›ci udziaÅ‚u. Mimo tego powstajÄ… także zobowiÄ…zania wymagalne.

Skarbnik gminy wyjaśniła, że zobowiązania wymagalne przedstawione są w sprawozdaniu Rb-30 i występują w ZAMK już od trzech lat a gmina nic nie robi, aby je zlikwidować.

PrzedstawiajÄ…c zalegÅ‚oÅ›ci czynszowe dyr. MysÅ‚ek powiedziaÅ‚, iż wynoszÄ… one aktualnie 619.999 zÅ‚ z tytuÅ‚u czynszu mieszkaniowego i 41.904,51 zÅ‚ z tytuÅ‚u dzierżawy lokali użytkowych. ZAMK  wychodzi z różnymi inicjatywami redukcji tego zadÅ‚użenia, ale przynosi to mierne efekty. Wiele spraw w koÅ„cowym efekcie kierowanych jest do sÄ…du lub komornika. ZalegÅ‚oÅ›ci z tytuÅ‚u dzierżawy lokali użytkowych dotyczÄ… głównie budynku byÅ‚ego kina, pogotowia ratunkowego, rtg,  sklepu przy ul. Czarnkowskiej 14 i pomieszczeÅ„ w biurowcu byÅ‚ej Rofamy.  W czasie dyskusji  czÅ‚onkowie Komisji zwrócili także uwagÄ™ na zalegÅ‚oÅ›ci czynszowe dotyczÄ…ce byÅ‚ego dzierżawcy mÅ‚yna na Rudzie, od którego Burmistrz nie wyegzekwowaÅ‚ zalegÅ‚oÅ›ci czynszowych przystÄ™pujÄ…c do sprzedaży tego mÅ‚yna.

Pani skarbnik zwróciła uwagę, iż po 8 listopada 2005 roku gmina musi przekształcić zakład budżetowy w jednostkę budżetową.

 

3. radny PierwoÅ‚a  zapytaÅ‚, czy nie można zwiÄ™kszyć Å›ciÄ…galnoÅ›ci należnoÅ›ci czynszowych za mieszkania skoro dzierżawcy tych mieszkaÅ„ majÄ… pieniÄ…dze na inne wydatki nie zawsze pierwszej potrzeby?

Dyr. Mysłek odpowiedział, że tylko poprzez sąd lub komornika może je egzekwować a często dowiaduje się, że istnieje niemożność egzekucji.

 

4. radny  Piechowiak – pytaÅ‚ o zalegÅ‚oÅ›ci dotyczÄ…ce budynków przy ul. II Armii Wojska Polskiego i Fabrycznej.

Dyr. Mysłek odpowiedział, że są to głównie zaległości dotyczące pogotowia i rtg wynikające z nieterminowej realizacji opłat i ich realizacji nie w pełnej wysokości.

 

5. radny Kaczmarek pytał:

a/ dlaczego przez okres 9 miesiÄ™cy sprzedano  tylko dwa mieszkania ?

b/ co z zaległościami z tytułu dzierżawy gruntów rolnych?

Burmistrz odpowiedziaÅ‚, że brak jest zainteresowania lokatorów wykupem mieszkaÅ„ a aktualnie w gminie jest zÅ‚ożonych  tylko kilka wniosków o wykup mieszkaÅ„ i trwa procedura przygotowawcza.

Zaległości z tytułu dzierżawy gruntów rolnych wynoszą aktualnie ponad 5 tyś. zł. Komisja stwierdziła, że ze względu na niski czynsz dzierżawny należałoby przystąpić do rozwiązywania umów dzierżawnych z niesolidnymi dzierżawcami.

 

6. radny Stachowiak zapytał co się stało z kapitałami: zapasowym i rezerwowym w Aquabellis sp. z o.o.?

Na pytanie to nie potrafiÅ‚ udzielić odpowiedzi Burmistrz jako reprezentujÄ…cy jednoosobowo gminÄ™ jako wÅ‚aÅ›ciciela  tej spółki. Komisja zwróciÅ‚a uwagÄ™ na niesolidność przygotowania materiałów dotyczÄ…cych tej spółki  i zobowiÄ…zaÅ‚a Burmistrza do dostarczenia nowych  materiałów z wyjaÅ›nieniami na nastÄ™pne posiedzenie Komisji lub posiedzenie grudniowe.

 

Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

 

 

» powrót
Ilo¶æ odwiedzin : 668583_______________________________________ Serwis miejski - www.rogozno.pl | e-mail: bip@rogozno.pl
Powered by keoBIP