Strona g³ówna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl SZUKAJ :    
  » Nasza Gmina
• Strona G³ówna
• Lokalizacja
• Dane statystyczne
• Zadania publiczne
• Strategia rozwoju
• Zwi±zki i stowarzyszenia
  » W³adze i struktura
• Statut Gminy
• Struktura organizacyjna
• Rada Miejska
• Burmistrz
• Urz±d Miejski
• O¶wiadczenia maj±tkowe
• Jednostki organizacyjne
• Jednostki pomocnicze
  » Protoko³y z posiedzeñ Komisji
• Komisja Spraw Spo³ecznych, O¶wiaty i Kultury
• Komisja Gospodarki, Finansów i Rolnictwa
• Komisja Dorazna
• Komisja Rewizyjna
  » Wa¿ne informacje
• Uchwa³y Rady Miejskiej
• Zarz±dzenia Burmistrza
• Protoko³y z sesji
• Podatki i op³aty
• Bud¿et
• Przetargi
• Oferty inwestycyjne
• Rejestry i ewidencje
• Wzory dokumentów
  » Serwis
• Kontakt
• Redakcja
• Statystyka
• Rejestr zmian
Komisja Rewizyjna

2008-10-31
Protokół nr 20/2008
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego w dniach 19 i 21 sierpnia 2008, o godz. 12.00 w sali nr 20 Urzędu Miejskiego w Rogoźnie.

Temat posiedzenia:

Rozpatrzenie skargi Wspólnoty Mieszkaniowej W. PoznaÅ„ska 58, na brak podjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„ przez Burmistrza Rogoźna. 

 

 

Otwarcia posiedzenia dokonała i posiedzeniu przewodniczyła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Wanda Wiśniewska.

W posiedzeniu uczestniczyli: czÅ‚onkowie Komisji Rewizyjnej zgodnie z listÄ… obecnoÅ›ci, oraz Sekretarz Gminy Iwona Sip-Michalska, PrzewodniczÄ…cy Rady Miejskiej Roman Szuberski , Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jolanta Rynarzewska i przedstawiciel mieszkaÅ„ców  Ryszard Gembiak.

 

PrzewodniczÄ…cy Rady Roman Szuberski poinformowaÅ‚, że zgodnie z opiniÄ… radcy prawnego pismo, które zostaÅ‚o skierowane przez WspólnotÄ™ MieszkaniowÄ…  jest skargÄ…. Komisja Rewizyjna powinna stwierdzić, czy skarga jest zasadna ,a Rada podejmie stosowna uchwaÅ‚Ä™.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, że mieszkańcy w skardze zarzucają nieprawidłowo wykonaną inwentaryzację, w tym brak podania m.in. kubatury budynku.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej wyjaśniła, że dokument jest niepełny. Wyraziła wątpliwość co do podstawy sporządzenia przez notariusza aktu prawnego. W inwentaryzacji nie ujawniono części wspólnych, nie podano kubatury budynku, różna jest powierzchni ogólna w porównaniu do powierzchni podanej w akcie notarialnym. Prezes wyjaśniła, że wspólnota zgodnie z ustawą o własności lokali ma prawo żądać od dotychczasowego właściciela ( Urzędu Gminy), dokonania poprawy błędów w dokumentacji na koszt dotychczasowego właściciela- Urzędu. Tym bardziej, że wspólnota boryka się z problemem braku określenia co jest częścią wspólną. Prezes zauważyła, że błędy w dokumentacji powodują, iż nie można prawidłowo zarządzać wspólnotą.

PrzewodniczÄ…ca zapytaÅ‚a na czym polega bÅ‚Ä…d o którym mówi  p. Rynarzewska, i czy akty notarialne zostaÅ‚y źle sporzÄ…dzone?

Pani Rynarzewska wyjaśniła, że błąd dotyczy źle sporządzonej inwentaryzacji, na podstawie których sporządza się akty notarialne. Odrębną natomiast sprawą jest fakt, iż notariusz nie zwrócił uwagi Urzędowi, iż w dokumentacji są błędy.

Przewodnicząca Komisji zapytała czy w aktach notarialnych zostały wpisane strychy jako część wspólna?

Pan Ryszard Gembiak wyjaÅ›niÅ‚, że tylko w akcie sporzÄ…dzonym w roku 2004, zostaÅ‚ ujÄ™ty strych jako część wspólna i to na wniosek zainteresowanego. Ponadto dodaÅ‚, że wspólnota boryka siÄ™ z wÅ‚asnoÅ›ciÄ… dotyczÄ…cÄ… piwnic, które użytkujÄ… mieszkaÅ„cy przylegÅ‚ej posesji. Pan Gembiak poinformowaÅ‚, że w latach ’90 UrzÄ…d przysÅ‚aÅ‚ komisjÄ™, która zastanawiaÅ‚a siÄ™ nad wykonaniem na strychu dodatkowych pomieszczeÅ„ mieszkalnych. W zwiÄ…zku z tym zaistniaÅ‚a obawa czÅ‚onków wspólnoty, że skoro nie majÄ… zapisanego w akcie notarialnym strychu jako części wspólnej, to  ta kondygnacja zostanie zagospodarowana przez UrzÄ…d.

Sekretarz wyjaÅ›niÅ‚a, że obawy mieszkaÅ„ców sÄ… nie do koÅ„ca zasadne. W przypadku maÅ‚ych wspólnot zastosowanie majÄ… odpowiednie przepisy. Dodatkowo mieszkaÅ„cy zostali poinformowani przez Burmistrza jak sprawa winna być zaÅ‚atwiona. Należy temat ten poruszyć na zebraniu wspólników. Sekretarz zauważyÅ‚a, że na potrzeby sprzedaży budynku sporzÄ…dza siÄ™ inwentaryzacjÄ™ uproszczonÄ…, jednak koszt jej sporzÄ…dzenia  pokrywa nabywca lokalu. Sekretarz stwierdziÅ‚a, że problemy wspólnoty powinny zostać omówione na posiedzeniu wspólników. Natomiast jeÅ›li wspólnicy nie sÄ… zadowoleni z wypowiedzi dyrektora ZAMK-u reprezentujÄ…cego UrzÄ…d i zarzÄ…dzajÄ…cego mieniem komunalnym, to można na posiedzenie zaprosić Burmistrza.

Pani Jolanta Rynarzewska wyjaÅ›niÅ‚a, że w kwestii przepisów Sekretarz ma racjÄ™. Wspólnota podejmuje uchwaÅ‚y, oraz jest prawidÅ‚owo zarzÄ…dzana. Jednak problem dotyczy podstawowych dokumentów, na których opiera siÄ™ wspólnota, czyli aktów notarialnych oraz inwentaryzacji uproszczonej. DodaÅ‚a, że fachowcy potwierdzÄ… iż w inwentaryzacji uproszczonej musi być podana kubatura budynku, muszÄ… być pomierzone wszystkie pomieszczenia,  w tym strych. W dokumencie sporzÄ…dzonym w latach ’90 brakuje tych danych. Prezes dodaÅ‚a, że jeÅ›li Komisja Rewizyjna potrzebuje na okoliczność rozpatrywania tej skargi uchwaÅ‚y wspólnoty, to może ona zostać podjÄ™ta i dostarczona. Pani Rynarzewska dodaÅ‚a, że na podstawie poprawionej dokumentacji technicznej powinny zostać sprostowane akty notarialne wszystkich wÅ‚aÅ›cicieli, tak aby nie byÅ‚o wÄ…tpliwoÅ›ci, co jest częściÄ… wspólnÄ….

Radny Ryszard DworzaÅ„ski zapytaÅ‚ czy Komisja ma  zająć siÄ™ rozpatrzeniem rzetelnoÅ›ci wykonania dokumentacji, czy rozpatrzeniem skargi na bezczyność organu? DodaÅ‚, że sÄ… to sprawy niezależne. Radny stwierdziÅ‚, że nie podejmie siÄ™ dyskusji czy prawidÅ‚owo zostaÅ‚ sporzÄ…dzony akt notarialny, którego wÄ…tpliwość poddaÅ‚a pani prezes. Ponadto akt podpisujÄ… dwie strony, zarówno kupujÄ…cy jak sprzedajÄ…cy. InnÄ… sprawÄ… jest rozpatrzenie skargi na bezczynność organu.

Prezes wyjaÅ›niÅ‚a, że Wspólnota uważa, iż byÅ‚a bezczynność Burmistrza, gdyż współwÅ‚aÅ›ciciele chcieli , by Burmistrz podjÄ…Å‚ dziaÅ‚ania regulujÄ…ce stan prawny nieruchomoÅ›ci. Burmistrz nie podjÄ…Å‚ siÄ™ poprawy dokumentacji, a zgodnie z przepisami prawa powinien bÅ‚Ä™dy naprawić. 

Sekretarz zauważyła, że w ustawie wyraźnie mówi się iż sprzedaży podlegają pomieszczenia mieszkalne, a pozostałe pomieszczenia przyjmuje się jako przynależne, których udział ułamkowy zależy od wielkości pomieszczeń mieszkalnych. Sekretarz zauważyła , że strych jest pomieszczeniem wspólnym.

Pani J. Rynarzewska wyjaÅ›niÅ‚a, że nie wynika to z przepisów prawa i mówić należy o braku rzetelnoÅ›ci w wykonanej dokumentacji. W zwiÄ…zku z tym wspólnota domaga siÄ™ poprawy dokumentacji technicznej i trzeba aneksem  ująć te poprawki w akcie notarialnym

Radny JarosÅ‚aw Witt zauważyÅ‚, że inwentaryzacja wykonywana byÅ‚a na koszt nabywców, w zwiÄ…zku z tym należy zapytać czy nabywcy zgadzajÄ… siÄ™  na ponownie sporzÄ…dzenie inwentaryzacji i pokrycie kosztów z tym zwiÄ…zanych?

Pani Rynarzewska stwierdziła, że koszty ponosi Burmistrz, gdyż to on źle wykonał inwentaryzację, ponadto ponosi koszty sporządzenia aktów notarialnych, gdyż tak mówi ustawa.

Przewodnicząca Komisji zauważyła, że kupując nieruchomość, należy przeczytać przed podpisaniem akt notarialny, gdyż nie może by sytuacji , że podpisuje się dokument bez jego przeczytania.

Pani Rynarzewska wyjaśniła, że osoba sporządzająca akt pominęła zupełnie powierzchnię strychów i ma to związek z rzetelnością wykonania dokumentacji. Należy poprawić inwentaryzację, ujawnić strychy oraz podać kubaturę budynku. Ponadto dodała, że do sporządzenia aktu notarialnego rzetelny notariusz wymaga pełnej dokumentacji. P. Rynarzewska dodała, że winą za tą sytuację nie można obarczać mieszkańców, gdyż nie posiadają odpowiedniej wiedzy i ufają Urzędowi. Dodała, że nie można prawidłowo zarządzać wspólnotą, gdy w aktach notarialnych nie ma podanej kubatury budynku oraz powierzchni strychu.

Sekretarz wyjaśniła, że inwentaryzacja o której mówi p. Prezes jest wymagana w przypadku budynków powyżej siedmiu lokali mieszkalnych.

Radny Ryszard Dworzański zauważył, że trudno Komisji stwierdzić czy Gmina przygotowała prawidłowe dokumenty. Komisję Rewizyjną interesuje natomiast fakt, czy Burmistrz podjął działania w związku z pismami Wspólnoty Mieszkaniowe, czy nie. Natomiast to czy stanowisko Burmistrza jest prawidłowe, Komisja nie powinna rozpatrywać. Radny dodał, że nie podejmie się sprawdzenia czy dokumentacja została wykonana prawidłowo, skoro przygotowywał ją fachowiec.

Prezes stwierdziła, że Komisja Rewizyjna może zasięgnąć opinii czy dokumentacja jest prawidłowa, może także zapoznać się z przepisami prawa w tej kwestii.

Przewodniczący dodał, że ktoś zlecił wykonanie inwentaryzacji, ktoś ją odebrał i zapłacił. Zauważył, że należy stwierdzić, iż jeśli inwentaryzacja jest nieprawidłowa, to skarga jest zasadna.

Pan Ryszard Gembiak poinformował, że sam domagał się, aby w protokole uzgodnień został wpisany strych jako pomieszczenie wspólne. Natomiast pozostali mieszkańcy takiego zapisu nie posiadają i należy to poprawić oraz podać wielkość strychu w metrach.

PrzewodniczÄ…ca Komisji zwróciÅ‚a siÄ™ z pytaniem do czÅ‚onków Komisji, czy w kompetencji  Komisji jest sprawdzenie dokÅ‚adnoÅ›ci pomiarów, których wykonanie  zleca UrzÄ…d fachowej firmie?

Radny Ryszard Dworzański zauważył, że dokumentację wykonuje osoba posiadająca uprawnienia, w związku z tym istnieje trudność w stwierdzeniu rzetelności.

Przewodniczący Rady stwierdził, że skoro zostaje dokonana zapłata za źle sporządzony dokument, jest to marnotrawieniem społecznych pieniędzy.

Radny Jarosław Witt zauważył, że na podstawie omawianej dokumentacji sporządzony został akt notarialny i domniemać należy iż jest to sporządzone prawidłowo.

Pani Rynarzewska zauważyła, że w dokumentacji podstawowej nie ma informacji na temat strychu w budynku wspólnoty, w związku z tym notariusz w akcie nie ujął tego pomieszczenia.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, że również nabywała mieszkanie gminne i mieszkańcy uczestniczyli w wymierzaniu pomieszczeń oraz pilnowali, które części są przynależne , a które wspólne.

Sekretarz zauważyÅ‚a, że jeÅ›li współwÅ‚aÅ›ciciele nie mogÄ… dojść do porozumienia, co do funkcjonowania wspólnoty, to może o tym rozstrzygnąć sÄ…d. Ponadto w latach ’90 sprzedaż mieszkaÅ„ dokonywaÅ‚a siÄ™ za innego Burmistrza, w roku 2004 sprzedaży dokonywaÅ‚a inna osoba, stÄ…d niejasnoÅ›ci w aktach. Ponadto Sekretarz dodaÅ‚a, że w inwentaryzacji uproszczonej zostaÅ‚y zachowane wszystkie elementy niezbÄ™dne do jej sporzÄ…dzenia.

Prezes Rynarzewska zapytała , w związku ze stwierdzeniem p. Sekretarz o prawidłowości przeprowadzonej inwentaryzacji, z czego wynika niezgodność w ilości 25 metrów między inwentarką a aktem notarialnym?

Sekretarz zauważyÅ‚a, że informacja , którÄ… sporzÄ…dziÅ‚ UrzÄ…d byÅ‚a na podstawie dostÄ™pnych dokumentów. W zwiÄ…zku z wÄ…tpliwoÅ›ciami Sekretarz zwróciÅ‚a siÄ™ z proÅ›bÄ…, by mieszkaÅ„cy udostÄ™pnili wszystkie dokumenty którymi dysponujÄ…. 

Podczas dyskusji Komisja Rewizyjna stwierdziła, że nie dysonuje pełną dokumentacją w tej sprawie, na którą powołuje się wspólnota.

Radny Ryszard Dworzański zauważył, że członkowie Komisji nie powinni zajmować się określeniem czy dokumentacja została wykonana rzetelnie ( czy błędów dopuścił się rzeczoznawca), powinni natomiast stwierdzić czy skarga na bezczyność Burmistrza jest zasadna czy nie.

Przewodniczący Rady zauważył, że bezczynność to nie jest tylko brak odpowiedzi na pisma, lecz nie podjęcie działań.

W dalszej kolejnoÅ›ci  Komisja zapoznaÅ‚a siÄ™ z wszystkimi dostÄ™pnymi , na dzieÅ„ posiedzenia Komisji  materiaÅ‚ami, w tym inwentaryzacji. Radny Ryszard DworzaÅ„ski zauważyÅ‚, że powierzchni zapisana w akcie notarialnym, którÄ… kwestionowaÅ‚a prezes Spółdzielni Mieszkaniowej jest poprawnie podana. Wynika to z tego, iż w inwentaryzacji wyraźnie zapisano powierzchniÄ™ poszczególnych lokali- 475,4m², do czego dodać należy powierzchniÄ™ 33,4m² powierzchni wspólnej, co Å‚Ä…cznie daje powierzchniÄ™ 508m² metrów zapisanÄ… w akcie notarialnym. Radny DworzaÅ„ski stwierdziÅ‚, że prezes niepotrzebnie wprowadziÅ‚a w bÅ‚Ä…d czÅ‚onków komisji i dopiero po przeanalizowaniu inwentaryzacji stwierdzono, że powierzchnia zapisana w akcie notarialnym jest prawidÅ‚owa. WyjaÅ›nienia te przyjÄ…Å‚ do wiadomoÅ›ci p. Gembiak- najprawdopodobnie przedstawiciel wspólnoty.

Sekretarz poinformowała, że trudno mówić o bezczynności organu, w momencie gdy mieszkańcy otrzymywali odpowiedzi na kierowane pisma. Natomiast inną sprawą jest fakt , iż wyjaśnienia Burmistrza nie satysfakcjonowały zainteresowanych.

 

Na podstawie dostępnej dokumentacji Komisja stwierdziła, że Burmistrz udzielał Wspólnocie odpowiedzi.

W zwiÄ…zku z wÄ…tpliwoÅ›ciami dotyczÄ…cymi podawania kubatury budynku, w inwentaryzacji uproszczonej radny JarosÅ‚aw Witt skonsultowaÅ‚ siÄ™ telefonicznie z p. Tomaszem Åšwiderskim- architektem, który poinformowaÅ‚, iż nie podaje siÄ™ kubatury w w/w inwentaryzacji. 

Ponadto art. 8 ust. 1 pkt 1 i2 ustawy o własności lokali określa obowiązki jakie należy zachować przy sprzedaży lokali mieszkalnych ( szczegółowe informacje zawarte są w piśmie stanowiącym załącznik do protokołu.)

Odnosnie zarzutu dotyczÄ…cego nie wymierzonych strychów Komisja stwierdziÅ‚a, że   w przypadku części wspólnych okreÅ›la siÄ™ ich udziaÅ‚, a nie powierzchniÄ™- Komisja oparÅ‚a siÄ™ o  art. 8 w/w ustawy oraz opiniÄ™ radcy prawnego.

W sprawie lokalu wykazanego w podwórzu, który nie przynależy do nieruchomoÅ›ci,  Komisja stwierdziÅ‚a na podstawie inwentaryzacji, że lokal usytuowany na dziaÅ‚ce nr 1717/3 jest to część wspólna drugiej nieruchomoÅ›ci ( dziaÅ‚ka 1717/4). Z dostÄ™pnych dokumentów wynika, że znajdujÄ… siÄ™ tam 3 dziaÅ‚ki, gdzie usytuowany jest lokal nr 7, budynek wielorodzinny i część wspólna obu dziaÅ‚ek.

OdnoÅ›nie zamieszania z piwnicami trudno Komisji rozstrzygnąć ten problem. WedÅ‚ug aktu notarialnego p. Gembiakowi jest przydzielony lokal przynależny. Jednak w toku prowadzonych dyskusji wynikÅ‚o, iż sytuacja ta trwa od wielu lat, gdy piwnicÄ™ użyczono innemu lokatorowi- problem zastaÅ‚y wymagajÄ…cy rozstrzygniÄ™cia przez WspólnotÄ™. 

Komisja Rewizyjna po raz kolejny przejrzała wszystkie dokumenty dostępne w tej sprawie. W związku z wątpliwościami oraz niepełnymi informacjami członkowie Komisji postanowili raz jeszcze spotkać się w tym temacie, po wcześniejszym poznaniu opinii rzeczoznawcy.

 

Na tym zakończono część I posiedzenia.

 

II część posiedzenia miała miejsce w dniu 21 sierpnia w sali nr 20 Urzędu Miejskiego.

W tej części uczestniczyli czÅ‚onkowie Komisji zgodnie z listÄ… obecnoÅ›ci- nieobecny radny Ryszard DworzaÅ„ski. Ponadto w obradach udziaÅ‚ wziÄ™li Sekretarz Gminy Iwona Sip- Michalska, PrzewodniczÄ…cy Rady Roman Szuberski, WiceprzewodniczÄ…cy Rady Andrzej Olenderski, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jolanta Rynarzewska, przedstawiciel  Wspólnoty Mieszkaniowej Ryszard Gembiak.

 

            PrzewodniczÄ…ca Wanda WiÅ›niewska poinformowaÅ‚a, że Komisja zwróciÅ‚a siÄ™ o opiniÄ™ do rzeczoznawcy, celem wyjaÅ›nienia zaistniaÅ‚ych wÄ…tpliwoÅ›ci. Odpowiedzi  udzieliÅ‚o Biuro Wyceny i Handlu „Szacunek”, pismo stanowi zaÅ‚Ä…cznik do protokoÅ‚u.

Komisja zwróciła się z następującymi pytaniami:

  1. W jakim celu wykonywana jest inwentaryzacja uproszczona i co obejmuje?

Ad. Inwentaryzacja uproszczona jest  wykonywana dla potrzeb wyodrÄ™bnienia poszczególnych lokali mieszkalnych oraz ustalenia uÅ‚amkowego udziaÅ‚u w nieruchomoÅ›ci wspólnej. 

 

  1. Czy od roku 1996 zmieniły się przepisy w kwestii sporządzania inwentaryzacji?

Ad. PodstawÄ… formalnÄ… takich czynnoÅ›ci jest „ustawa o wÅ‚asnoÅ›ci lokali” z dnia 24.06.1994 roku, z późniejszymi zmianami, która w zasadniczych kwestiach nie zmieniaÅ‚a siÄ™ od 1994 roku.

 

  1. Czy w inwentaryzacji podaje siÄ™ powierzchniÄ™ strychu?

Ad. PowierzchniÄ™ użytkowÄ… strychu należy pomierzyć i wyliczyć tylko w przypadku, gdy stanowi on pomieszczenie przynależne do konkretnego lokalu. Nie ma natomaist obowiÄ…zku podania powierzchni użytkowej strychu w przypadku, gdy strych wchodzi w skÅ‚ad nieruchomoÅ›ci wspólnej. Zasada ta jest nie zmieniona od roku 1996. ART. 3 ustawy  pkt3 i 4 stanowiÄ…: „ udziaÅ‚ wÅ‚aÅ›ciciela lokalu wyodrÄ™bnionego w nieruchomość wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni   użytkowej lokalu wraz z powierzchniÄ… pomieszczeÅ„ przynależnych do Å‚Ä…cznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. UdziaÅ‚ wÅ‚aÅ›ciciela  samodzielnych lokali niewyodrÄ™bnionych w nieruchomoÅ›ci wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchniÄ… pomieszczeÅ„ przynależnych do Å‚Ä…cznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi;

Pkt 4 „ do wyznaczenia stosunku o którym mowa w ust 3. niezbÄ™dne jest okreÅ›lenie  dla każdego samodzielnego lokalu jego powierzchni użytkowej wraz z powierzchniÄ… pomieszczeÅ„ do nich przynależnych.

 

  1. Czy w inwentaryzacji uproszonej konieczne jest podawanie kubatury budynku?

Ad. W inwentaryzacji uproszczonej nie ma obowiązku podawania kubatury budynku i przepisy w tej kwestii nie zmieniły się od roku 1996.

 

PrzewodniczÄ…ca Komisji zwróciÅ‚a uwagÄ™, że jednym z zarzutów stawianych przez WspólnotÄ™ jest brak podania w dokumentacji kubatury budynku. PrzewodniczÄ…ca WiÅ›niewska wyjaÅ›niÅ‚a, ze kubatura jest to objÄ™tość, a transakcji  kupna- sprzedaży podlegajÄ… budynki o okreÅ›lonej powierzchni ( metraż), a nie o okreÅ›lonej kubaturze ( objÄ™toÅ›ci).

KolejnÄ… sprawÄ… zarzuconÄ… na I posiedzeniu przez p. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej byÅ‚a niezgodność miÄ™dzy powierzchniami podanymi w akcie notarialnym, a podanymi w inwentaryzacji.   

PrzewodniczÄ…ca Komisji Rewizyjnej wyjaÅ›niÅ‚a, że w akcie notarialnym podano Å‚Ä…czna powierzchniÄ™ 508 m², która wynikaÅ‚a z dokumentacji( 475 m² powierzchni użytkowej oraz powierzchnia korytarza i pralni- Å‚Ä…cznie 508 m²).

Radny Jarosław Witt poinformował, że notariusz podając w akcie notarialnym te wartości nie popełnił błędu.

Przewodnicząca wyjaśniła, że na zarzut w sprawie nie pomierzenia strychów jest opinia rzeczoznawcy, która jednoznacznie określa, iż nie ma takiej konieczności.

Odnośnie zarzutów w sprawie lokalu, który nie przynależy do posesji oraz zamieszania z piwnicami sprawa została przedyskutowana podczas pierwszego posiedzenia, w której uczestniczył p. Gembiak.

Pan R. Gembiak zapytał , gdzie zgodnie z rysunkami oraz planami znajduje się strych?

Radny JarosÅ‚aw Witt zauważyÅ‚, że inwentaryzacja uproszczona sporzÄ…dzana byÅ‚a w latach ’90, za poprzedniego Burmistrza. Ponadto wedÅ‚ug słów zainteresowanego w momencie sprzedawania lokali mieszkalnych, w sprawie strychu odbyÅ‚a siÄ™ komisja, która być może miaÅ‚a zamiar w przyszÅ‚oÅ›ci zrobić tam mieszkania komunalne. Radny Witt stwierdziÅ‚, że nasuwa siÄ™ wniosek, iż poprzedni Burmistrz wcale nie miaÅ‚ na celu sprzedaży strychu.

Pan Gembiak zauważył, że strych jako część wspólna ujęta jest tylko w jednym akcie notarialnym, a w pozostałych takiego zapisu nie ma.

Sekretarz Gminy wyjaśniła, że nie było obowiązku umieszczania w akcie notarialnym strychu jako części wspólnej. Jednak z relacji p. Gembiaka wynika, iż wymógł on na Burmistrzu umieszczenie takiego zapisu, dlatego też Burmistrz wyraził na to zgodę, tym bardziej , że cechą umów cywilnych jest pewna dowolność w granicach prawa.

 

Wiceprzewodniczący A. Olenderski zauważył, że przy niemożności określenia części wspólnej podaje się część ułamkową własności.

PrzewodniczÄ…ca Komisji poinformowaÅ‚a, że uchwaÅ‚a, która zostaÅ‚a podjÄ™ta w latach ’90 wyrażnie okreÅ›liÅ‚a, iż przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny.

Wobec powyższego Wiceprzewodniczący wyraził wątpliwość, czy uchwała jest podjęta zgodnie z prawem.

Radny Jarosław Witt stwierdził, że uchwala nie została podważona, czyli została podjęta zgodnie z prawem.

P. J. Rynarzewska zakwestionowaÅ‚a stanowisko PrzewodniczÄ…cej Komisji Rewizyjnej. PoinformowaÅ‚a, że kubatura budynku, nie  jest tym co podawaÅ‚a PrzewodniczÄ…ca, a definicja tego pojÄ™cia znajduje siÄ™ w prawie budowlanym. Ponadto dodaÅ‚a, że Komisja Rewizyjna źle rozpatruje pewne rzeczy. Prezes Spółdzielni wyjaÅ›niÅ‚a, że nie chodzi o caÅ‚oksztaÅ‚t. PodjÄ™ta w latach ’90 uchwaÅ‚a jest prawidÅ‚owa, a jej wykonanie powinno być zgodne z ustawÄ… o wÅ‚asnoÅ›ci lokali. Ponadto prezes Spółdzielni Mieszkaniowej nie zgodziÅ‚a siÄ™ z opiniÄ… sporzÄ…dzonÄ… przez rzeczoznawcÄ™. Prezes J. Rynarzewska wyjaÅ›niÅ‚a, że wspólnota kwestionuje nie wykazanie w dokumentacji lokalu strychowego, co należy uzupeÅ‚nić.   Dodatkowo powierzchnia, która zostaÅ‚a podana w aktach notarialnych również jest nieprawidÅ‚owa. Prezes wyjaÅ›niÅ‚a, że jeÅ›li gmina w latach ’90 chciaÅ‚a przeznaczyć strych jako lokale mieszkalne, to tym bardziej strychy powinny zostać ujawnione, jako wÅ‚asność gminy. DodaÅ‚a, że wspólnota chce tylko poprawy pomyÅ‚ki, która zostaÅ‚a kilka lat temu popeÅ‚niona.

Radny JarosÅ‚aw Witt zauważyÅ‚, że w obecnej chwili p. Prezes porusza tylko jedna kwestiÄ™- powierzchni strychu. Natomiast skarga dotyczy kilku pkt, w tym kubatury. Komisja Rewizyjna na pierwszym posiedzeniu  w celu wyjaÅ›nienia wÄ…tpliwoÅ›ci, telefonicznie skontaktowaÅ‚a siÄ™ biegÅ‚ym, który potwierdziÅ‚, że w inwentaryzacji uproszczonej nie podaje siÄ™ kubatury budynku.

Prezes Spółdzielni stwierdziła, że jednym z głównych problemów, który nurtuje Wspólnotę jest brak wymierzenia powierzchni strychu.

Sekretarz zauważyÅ‚a, że   strych jest częściÄ… wspólnÄ… i zgodnie z opiniÄ… rzeczoznawcy nie podlega wymierzeniu. DodaÅ‚a, że strych nie podlega sprzedaży i nie ma potrzeby jego wymierzania i sporzÄ…dzania inwentaryzacji.

Radny Jarosław Witt zauważył, że zlecono sporządzenie opinii przez rzeczoznawcę, aby komisja mogła wydać stanowisko, dlatego też należy oprzeć się na zdaniu fachowca.

Prezes J. Rynarzewska stwierdziła, że z dostępnej dokumentacji nie wynika, iż w skład budynku wchodzi strych. Wspólnota chce , aby ujawnić strych oraz określić czyją jest własnością.

Sekretarz zauważyła, że wspólnota powinna w formie uchwały decydować o sposobie korzystania z pomieszczeń wspólnych, nie powinno być natomiast kierowanie skargi na działalność Burmistrza.

Prezes Spółdzielni stwierdziła, że sprawy o które wnoszą mieszkańcy powinnien uregulować właściciel. Poprawa dokumentacji zgodnie z ustawą odbywa się na koszt poprzedniego właściciela- Gminy. Dodała, że dokumentacja, odnośnie ujawnienia strychu, musi zostać wykonana rzetelnie, i należy naprawić błąd, który kiedyś został popełniony.

Sekretarz zauważyła, że o tym iż strych w budynku się znajduje świadczy fakt, iż w części jest on wykorzystywany jako pomieszczenie kuchenne.

Wiceprzewodniczący A. Olenderski stwierdził, że prawdą są słowa p. Prezes, a z dostępnych materiałów nie wynika, że budynek posiada strych.

Burmistrz zauważył, że obecnie dyskusja dotyczy tylko powierzchni strychu, a w piśmie- skardze skierowanym przez wspólnotę była jeszcze mowa nt. kubatury, oraz piwnic i różnicy powierzchni. Pewne sprawy zostały wyjaśnione na poprzednim posiedzeniu i p. Prezes nie miała racji.

Prezes stwierdziła, że dane o których mówi Burmistrz nadal są niepoprawne.

PrzewodniczÄ…ca Komisji wyjaÅ›niÅ‚a, że w części posiedzenia nie braÅ‚a udziaÅ‚u p. Prezes. Dokumenty zostaÅ‚y dokÅ‚adnie przejrzane , przeanalizowane  i powierzchnia podana w akcie notarialnym jest zgodna z powierzchniÄ… podanÄ… w inwentaryzacji.

 

Następnie Przewodnicząca Komisji poinformowała, że na wszystkie pisma Wspólnoty Mieszkaniowej były udzielone odpowiedzi. Z kolei to, iż odpowiedź była dla zainteresowanych niesatysfakcjonująca, jest to sprawa nie podlegająca rozpatrzeniu przez Komisję Rewizyjną.

UstosunkowujÄ…c siÄ™ do zarzutów Komisja stwierdziÅ‚a, że zgodnie z opiniÄ… rzeczoznawcy w inwentaryzacji uproszczonej nie ma obowiÄ…zku podawania kubatury budynku.   W zwiÄ…zku z powyższym pkt 1 skargi jest niezasadny.

Wiceprzewodniczący A. Olenderski zauważył, że błąd został popełniony i bezczynność Burmistrza polega na nie załatwieniu wniosku mieszkańców Wspólnoty.

Radny Jarosław Witt poinformował, że Komisja rozpatrzyła wszystkie punkty i opierając się na opinii rzeczoznawcy stwierdza co następuje:

-         w inwentaryzacji uproszczonej nie ma obowiÄ…zku podawania kubatury budynku.   W zwiÄ…zku z powyższym pkt 1 skargi jest niezasadny.

Wiceprzewodniczący A. Olenderski stwierdził, że należy zastanowić się czy rzeczoznawca zastosował prawidłową metodę sporządzenia inwentaryzacji, bo być może należało wykonać inwentaryzację pełną.

-         pkt 2 skargi , dotyczÄ…cy braku wymierzenia strychów Komisja także stwierdza, że jest to zarzut niezasadny, zgodnie z opiniÄ… rzeczoznawcy.

-         pkt 3 odnoÅ›nie nieprzynależnoÅ›ci budynku do posesji zainteresowanych. Pan Gembiak wyjaÅ›niÅ‚, że wÅ‚aÅ›ciciele mieszkaÅ„ nie sÄ… zorientowani, jaki obszar wchodzi w skÅ‚ad ich posesji, gdyż nie zostali o tym powiadomieni. Kierownik WydziaÅ‚u E. RogiÅ„ski odczytaÅ‚ akt notarialny, w którym wyraźnie okreÅ›lone jest, jakie dziaÅ‚ki wchodzÄ… w skÅ‚ad posesji mieszkaÅ„ców Wspólnoty.

Sekretarz potwierdziła, że w tym temacie nie może być mowy o bezczynności Burmistrza, gdyż na każde pismo zainteresowani mieszkańcy otrzymywali odpowiedź. Ponadto poinformowała, że mieszkańcy mają prawo, jako współwłaściciele żądać wglądu do określonych dokumentów.

Pan R. Gembiak zauważył, że kupujący mieszkania nie otrzymali żadnych mapek obrazujących przynależność poszczególnych działek do posesji.

 

W związku z wieloma wątpliwościami i niemożnością podjęcia jednoznacznej decyzji Komisja Rewizyjna zdecydowała raz jeszcze spotkać się w tym temacie, po wcześniejszym otrzymaniu przez Wspólnotę Mieszkaniową odpowiedzi na następujące pytania:

1.       personalne podanie zarzÄ…dcy nieruchomoÅ›ci,

2.      przedstawienie uchwaÅ‚y Wspólnoty, co do zasadnoÅ›ci stawianych zarzutów,

3.      uszczegółowienie zarzutów oraz podanie podstawy prawnej stawianych zarzutów,

4.      dokÅ‚adne okreÅ›lenie użytych w skardze terminów( pomieszczenie wspólne, pomieszczenie przynależne, pomieszczenie użytkowe, kubatura budynku).

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej poinformowała, że posiedzenie w tej sprawie kontynuowane będzie w miesiącu wrześniu.

 

II część komisji Rewizyjnej zakończyła się o godz. 16.00

 

 

PrzewodniczÄ…ca Komisji..................................

 

Zastępca Przewodniczącej...............................

 

Członek Komisji..............................................

 

 

Protokół sporządziła Beata Ryga

» powrót
Ilo¶æ odwiedzin : 666377 Serwis miejski - www.rogozno.pl | e-mail: bip@rogozno.pl
Powered by keoBIP