Strona gwna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl SZUKAJ :    
  » Nasza Gmina
• Strona Gwna
• Lokalizacja
• Dane statystyczne
• Zadania publiczne
• Strategia rozwoju
• Zwizki i stowarzyszenia
  » Wadze i struktura
• Statut Gminy
• Struktura organizacyjna
• Rada Miejska
• Burmistrz
• Urzd Miejski
• Owiadczenia majtkowe
• Jednostki organizacyjne
• Jednostki pomocnicze
  » Protokoy z posiedze Komisji
• Komisja Spraw Spoecznych, Owiaty i Kultury
• Komisja Gospodarki, Finansw i Rolnictwa
• Komisja Dorazna
• Komisja Rewizyjna
  » Wane informacje
• Uchway Rady Miejskiej
• Zarzdzenia Burmistrza
• Protokoy z sesji
• Podatki i opaty
• Budet
• Przetargi
• Oferty inwestycyjne
• Rejestry i ewidencje
• Wzory dokumentw
  » Serwis
• Kontakt
• Redakcja
• Statystyka
• Rejestr zmian
Komisja Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury

2005-09-07
PROTOKÓŁ Nr 39/2005
z posiedzenia wspólnego Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury i Komisji Gospodarki, Finansów i Rolnictwa w dniu 24 maja 2005 r. o godz.17.00 Obecność członków Komisji - zgodnie z listą obecności - nieobecny radny p.Zygmunt Wierzbicki. Goście obecni - zgodnie z listą obecności, załączoną do protokołu.

Pkt. 1. Otwarcie posiedzenia.

 

Zebranych powitał i obradom przewodniczył Pan Marcin Ługawiak – Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Rogoźnie.

 

Pkt.2. Przyjęcie porządku obrad.

 

1.      Otwarcie posiedzenia.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji w dniach 19 i 21 kwietnia oraz 25 kwietnia 2005 r.

4.      Działania w zakresie poprawy estetyki , wizerunku i ochrony dóbr kultury na terenie Gminy Rogoźno.

5.      Plany organizacyjne placówek oświatowych na rok 2005/2006 oraz stan przygotowań do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.

6.      Omówienie  projektów uchwał na XXXII sesję Rady Miejskiej w Rogoźnie.

7.      Wolne głosy i wnioski.

8.      Zakończenie.

 

Stanowisko Komisji : Radni przyjęli proponowany porządek obrad jednogłośnie 10 „za”  w obecności 10 radnych.

 

Pkt.3. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji w dniach 19 i 21 kwietnia oraz 25 kwietnia 2005 r.

 

Protokoły przyjęto bez odczytywania kolejno :

-         protokół  z posiedzenia  Komisji Gospodarki, Finansów i Rolnictwa  w dniu  19 kwietnia br. przyjęto jednogłośnie 6 „za”, w obecności 6 członków Komisji,

-         protokół  z posiedzenia  Komisji Gospodarki, Finansów i Rolnictwa  w dniu  21 kwietnia br. przyjęto jednogłośnie 6 „za”, w obecności 6 członków Komisji,

-         protokół  z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych , Oświaty i Kultury Rady Miejskiej  w dniu  25 kwietnia br. przyjęto jednogłośnie 4 „za” w obecności 4 członków Komisji.

 

 

Pkt. 4. Działania w zakresie poprawy estetyki , wizerunku i ochrony dóbr kultury na terenie Gminy Rogoźno.

 

Informacje na w/wym. temat złożyli kolejno :

1/ Pan Marek Mysłek – Dyrektor Zarządu Administracyjnego  Mienia Komunalnego  

                                         w Rogoźnie,

 

W dyskusji :

Radny p.J.Glapiak zapytał, jaki jest dochód z tytułu najmu lokali użytkowych oraz czy cały dochód zostaje w ZAMK-u ?

 

Pan Marek Mysłek odpowiedział, że  z tytułu najmu lokali użytkowych w  roku 2004 uzyskał dochód  w kwocie 154 tys.zł. , na rok 2005 planuje uzyskać dochód 176 tys.zł.

 

Radny p.Marcin Ługawiak  przedstawił  możliwości uzyskania środków  finansowych z UE , warunkiem jest posiadanie planu rewitalizacji Gminy oraz udział własny Gminy .

Radny zwrócił się do Burmistrza Rogoźna z zapytaniem jakie są możliwości opracowania planu rewitalizacji Gminy Rogoźno w roku 2006 ?

 

Burmistrz Rogoźna odpowiedział, że  nie zna kosztów wykonania takiego opracowania.

 

Radny p.M.Ługawiak wyjaśnił, że są to koszty rzędu 20 – 30 tys.zł., dodał, że należy rozważyć ewentualność  wykonania takiego planu.

Stanowisko Komisji :przyjęto do wiadomości.

 

 

            2/ Pani Dorota Mąderek -  Dyrektor Rogozińskiego Centrum Kultury ,

 

Pani D.Mąderek poinformowała, że z inicjatywy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków powstaje  Studium Historyczno-Urbanistyczne Miasta Rogoźno, które zostanie przekazane Gminie Rogoźno.

Stanowisko Komisji :przyjęto do wiadomości.

 

 

            3/ Pan Henryk Siwiński – Właściciel Zakładu Usług Komunalnych i Transportowych 

                                                         w Rogoźnie,

 

W dyskusji :

Pan H.Siwiński przedstawił fotografie z terenu miasta i gminy Rogoźnie, przedstawiające nieprawidłowości w selektywnej zbiórce odpadów, stwierdził, że do koszy do selektywnej zbiórki odpadów, mieszkańcy wrzucają także zwykłe śmieci.

 

Radny p.J.Glapiak oświadczył, że dysponuje także dokumentacją fotograficzną miejsc , w których znajdują się kosze do selektywnej zbiórki odpadów, potwierdzające powyższe, dodał, że kosze są  za rzadko opróżniane, co jest przyczyną bałaganu w ich sąsiedztwie.

 

Radny p.J.Glapiak stwierdził, że  należy zwrócić szczególną uwagę na edukację w tej dziedzinie.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej p.R.Szuberski stwierdził, że  sprawą  porządku w sąsiedztwie koszy winna zająć się Straż Miejska, ponieważ jest to  w zakresie obowiązków strażników.  

 

Komendant Straży Miejskiej p.Jan Stępień  wyjaśnił, iż Straż Miejska prowadzi kontrole w w/wym. zakresie co najmniej  kilka razy w miesiącu, dodał, iż zgadza się z opinią konieczności wzmożenia  edukacji w tym zakresie.

 

Radny p.R.Dworzański stwierdził, iż w celu usunięcia  bałaganu wokół pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, należy rozważyć możliwość zmiany miejsca usytuowania pojemników tj. na miejsce czyste i bardziej widoczne , nie w sąsiedztwie śmietników.

 

Radny p.Cz.Gruszka  powiedział, że  obowiązuje  uchwała tzw. śmieciowa  i należy ją  realizować, dodał, że  Spółdzielnia Mieszkaniowa w celu ograniczenia  dostępu do śmietników  osób spoza  mieszkańców  mieszkań spółdzielczych, zmuszona będzie  do ogrodzenia  i zamknięcia śmietników,  uważa, że należy także rozważyć  możliwość  postawienia pojemników w nowym miejscu  i częściej je opróżniać.

 

Pan H.Siwiński odpowiedział, że pojemniki  opróżniane są  w momencie, gdy są pełne, wyjaśnił, że  sprzedaż posegregowanych  odpadów  nie pokrywa  nawet 50 %  kosztów  zbiórki, korzyścią jest  wolne miejsce na wysypisku , posegregowane odpady niezwłocznie są wywożone.

 

Radny p.H.Janus zwrócił uwagę na  stale pełne pojemniki  przy drodze  w kierunku na Ryczywół w Gościejewie.

 

Pan H.Siwiński przyjął do wiadomości   i  poinformował , iż  należy zgłosić telefonicznie  do ZUKiT w Rogoźnie  wywóz pojemników.

 

Radny p.H.Janka stwierdził, iż należy zwiększyć kontrolę  osób i posesji , które nie posiadają pojemników na śmieci  i stwierdzić , gdzie śmieci    wyrzucane.

 

Radny p.F.Kaczmarek stwierdził, że  selektywna zbiórka  odpadów  trwa od 1990 r. , osiągano b. dobre wyniki, obecnie jest gorzej, uważa, że  Burmistrz Rogoźna nie chce zająć się tym tematem,  oświadczył, że złą decyzją było przesunięcie  pojemników  w miejsca mniej widoczne, na nierówny teren, zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia edukacji ekologicznej, której brak od 3 lat,  a także na fakt iż śmieci są rozpoznawalne i można ukarać osobę, która  je wyrzuca.

 

Burmistrz Rogoźna odpowiedział, że  zajmuje się tematem selektywnej zbiórki odpadów, ale mieszkańcy  wyrzucają wszystkie śmieci i brudzą.

 

Z-ca Burmistrza wyjaśnił, że edukacja ekologiczna jest prowadzona, w roku 2003 rozprowadzono ulotki  na ten temat,  co roku w  szkołach odbywają się konkursy  na temat ochrony środowiska,  prowadzono także w szkołach  w roku 2003  -  zbiórki opakowań, a w roku 2004 – zbiórki baterii.

 

       

 

Komendant Straży Miejskiej w Rogoźnie p.J.Stępień  poinformował, że  obecnie nie spotyka się wysypisk w lesie.

 

Radny p.K.Ostrowski :

1/  zaproponował, by w celu oczyszczenia ulic i trawników, rozważyć możliwość  budowy wybiegu dla psów w dwóch miejscach np. na Os.Przemysława  i  na  osiedlu bloków przy ul. Kościuszki  oraz  zwiększyć kontrolę  i karać właściciela za zabrudzenie ulicy przez psa,

2/   stwierdził, że  uregulowano kwestię wywozu śmieci  z ośrodków wczasowych i terenów rekreacyjnych, poinformował, że w dniu 29 maja br. odbędzie się spotkanie  z mieszkańcami domków letniskowych w Nienawiszczu.

3/     podsumował, iż  należy egzekwować  uchwałę tzw. śmieciową,  kontrolować 1 lub 2 razy do roku  wywóz śmieci z posesji, karać osoby, nie posiadające potwierdzenia wywozu.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p.R.Szuberski stwierdził, że  sprawą  porządku winna zająć się Straż Miejska ,  w kwestii kanalizacji  , powiedział, że nie należy karać za podłączenie do kanalizacji burzowej, ponieważ większość budynków  komunalnych  jest do niej podłączona, uważa, że po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej, do ukarania będą osoby, które nie podłączą się do  tej kanalizacji.

 

Przewodniczący obrad p.M.Ługawiak  sformułował wnioski :

 

Komisja Spraw Społecznych , Oświaty i Kultury i Komisja Gospodarki Finansów i Rolnictwa  Rady Miejskiej w  Rogoźnie  zgłaszają  wniosek do Burmistrza Rogoźna ,

w sprawie sprawdzenia aktualności Uchwały Nr XXVI/201/2000 Rady Miejskiej Rogoźna z dnia 26 października 2000 roku sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rogoźno.

 

Radni, jednogłośnie 13 „za” poparli wniosek.

 

Komisja Spraw Społecznych , Oświaty i Kultury i Komisja Gospodarki Finansów i Rolnictwa  Rady Miejskiej w  Rogoźnie  zgłaszają  wniosek do Burmistrza Rogoźna ,

w związku z Uchwałą Nr XXVI/201/2000 Rady Miejskiej Rogoźna w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rogoźno, Komisje wnioskują o  zwiększenie kontroli oraz egzekucji przepisów dot. ładu i porządku na terenie Gminy.

  

Radni, jednogłośnie 13 „za” poparli wniosek.

 

 

 

            4/ Pan Czesław Gruszka – Przedstawiciel Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-

                                                         Własnościowej w Rogoźnie,

Stanowisko Komisji : przyjęto do wiadomości.

 

 

Pkt. 5. Plany organizacyjne placówek oświatowych na rok 2005/2006 oraz stan przygotowań do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

Informację na temat przygotowań do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży przedstawili kolejno :

                        1/ Pani Dorota Mąderek – Dyrektor RCK,

                        2/ Pan  Marian Kuszak   -  Pełnomocnik Burmistrza d./s Oświaty.  

 

Stanowisko Komisji :przyjęto do wiadomości.

 

Informację na temat planów organizacyjnych placówek oświatowych na rok szkolny 2005/2006 przedstawili  p.Marian Kuszak  i p.Wiktor Jaworski.

 

W dyskusji :

 

Radny K.Ostrowski zwrócił się z prośbą  o wyjaśnienie kwestii :

1/ dlaczego w Zespole Szkól w Gościejewie  w kl.II są dwa oddziały , gdzie łącznie jest 

    29 dzieci, uważa, że winien być 1 oddział,

2/ dlaczego w przedszkolu Nr 2 w Rogoźnie jest w 1 oddziale  41 dzieci, natomiast w 

     przedszkolu   w Parkowie  jest 33 w dwóch oddziałach ?

3/ dlaczego w bibliotece w Szkole Podstawowej Nr 3  są dwa etaty bibliotekarzy ?

4/ dlaczego w świetlicy w Szkole Podst. Nr 3  jest aż 70 godzin ?

5/ czy nauczanie indywidualne prowadzą także inne osoby nie nauczyciele ?

6/ rozważenia możliwości utworzenia klas sportowych w szkołach, ponieważ istnieje 

     możliwość uzyskania  2/10 subwencji na ucznia więcej , uważa, że można utworzyć 

     np. klasę sportową o kierunku tenisa stołowego lub piłki nożnej ,

7/ przejścia nauczycieli na emeryturę w roku 2006, zapytał – ile nauczycieli i o jakich 

    specjalnościach , planuje przejście  na emeryturę  oraz czy  zostaną zatrudnieni  młodzi 

    nauczyciele ?

8/ co stanie się z nauczycielami, którzy do roku 2006 nie zdobędą wyższego 

    wykształcenia ?

 

Pan Marian Kuszak odpowiedział kolejno :

            Ad.1/ istniały także wcześniej 2 oddziały i tak zostało,

            Ad.2/ jest to błąd w druku, jest  tam  5 oddziałów po 25 dzieci,

            Ad.3/ dwa etaty dla bibliotekarzy wynikają z liczby dzieci w szkole – powyżej 600 dzieci 

                     są dwa etaty,

            Ad.4/ liczba godzin jest niezmienna od kilku lat, w szkole tej jest duża liczba dzieci 

                     dojeżdżających,

Ad.5/ nauczanie indywidualne uruchamia dyrektor szkoły, generalnie nauczanie to 

         prowadzą  nauczyciele, są 1 lub 2 przypadki, gdzie uczą osoby wykwalifikowane z 

         Poradni Psychologiczo-Pedagogicznej,

 

 

            Ad.6/ rozważana była możliwość utworzenia klas sportowych w kierunku  piłka nożna i 

                     żeglarstwo,  żeglarstwo nie  niemożliwe do zrealizowania z uwagi na brak sprzętu,  rozpatrywano także kwestię treningów w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej Nr 3 – niestety sala ta jest wykorzystywana maksymalnie w ciągu całego tygodnie, nie ma możliwości organizacji tam dodatkowych zajęć, dodał, że  dodatkowe środki z subwencji nie pokryłyby dodatkowych kosztów,

            Ad.7/ na emeryturę w roku 2006 ma zamiar przejść 13 nauczycieli tj. nauczyciele nauczania początkowego,  2 dyrektorów szkół, 1 wicedyrektor szkoły, nauczyciele matematyki.

            Ad.8./ z nauczycielami, którzy nie zdobęda wyższego wykształcenia do 2006 roku, zostanie rozwiązana umowa o pracę.

 

 

Radny p.Cz.Gruszka zapytał :

            1/ dlaczego w Gimnazjum Nr 1 są 122 godziny  ponadwymiarowe ?

            2/ czy nauczyciele zatrudnieni są w kilku szkołach oraz czy młodzi nauczyciele znajdują 

                zatrudnienie ?

 

Pan Marian Kuszak odpowiedział kolejno :

            Ad.1/ żaden z nauczycieli nie przekracza 1,5 etatu,

            Ad.2/ jest kilku zatrudnionych  informatyków, nauczycieli w-f.

 

Pani Anna Polega – Prezes ZNP Oddział w Rogoźnie  poruszyła temat trudności w prowadzeniu lekcji fizyki i chemii w klasach liczących po 29 – 30 uczniów, zwróciła się z prośbą o rozważenie możliwości podziału tak licznych klas  na  grupy , co umożliwiłoby wykonywanie  eksperymentów w trakcie lekcji, co w aktualnej sytuacji jest niemożliwe.

 

Pan Marian Kuszak wyjaśnił, że  przepis mówi, że podział na grupy jest konieczny  w klasach  powyżej 30 uczniów.

 

Radny p.Kazimierz Lis stwierdził, że taki wniosek należy złożyć na piśmie z wyszczególnieniem szkół i godzin lekcyjnych.

 

Radny p.Cz.Gruszka zapytał, czy w Gimnazjum Nr 2  występuje podział klas na grupy , są tu klasy powyżej 30 uczniów ?

 

Pan Marian Kuszak odpowiedział, że  podział na grupy nie występuje, mimo, że jest obowiązek podziału.

 

Stanowisko Komisji : przyjęto do wiadomości.

 

 

 

 

 

 

Pkt. 6. Omówienie  projektów uchwał na XXXII sesję Rady Miejskiej w Rogoźnie.

 

1.      wyrażenia zgody na dzierżawę nieruchomości w trybie bezprzetargowym – ref. ref. p.E.Rogiński  -  przyjęto na sesję bez uwag.

 

2.      uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Rogoźno” oraz „Planu Gospodarki Odpadami dla Gminy Rogoźno”  - ref.p.E.Rogiński.

 

W dyskusji:

 

Radny p.F.Kaczmarek wykazał błędy w treści opracowania  Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Rogoźno  w numeracji  stron , wskazał także puste strony od nr 70 do 76.

 

Pan E.Rogiński oświadczył, że błędy zostaną poprawione.

 

Radny p.M.Ługawiak zwrócił się z prośbą o dokładne  przeanalizowanie treści  całego opracowania.

 

Stanowisko Komisji : przyjęto na sesję.

 

3.      zwolnień  od podatku od nieruchomości budowli, budynków lub ich części oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności  gospodarczej  -  ref. J.Dolatowski  - przyjęto na sesję,

 

4.      zmian w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 rok  - ref. p.M.Kasprzak,

 

W dyskusji :

 

Radny p.K.Lis zwracając się do p.Małgorzaty Kasprzak zapytał, czy reprezentuje siebie czy Gminą Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, bo jeżeli jest  reprezentantem GKRPA, to chciałby dowiedzieć się, czy w trakcie obrad GKRPA w Rogoźnie padło wyrażenie „oszołomy” oraz czy w związku z tym  Pani Przewodnicząca GKRPA zna prawa dialektyki ? 

 

Pani M.Kasprzak odpowiedziała, że reprezentuje GKRPA w Rogoźnie , ale nie chce wypowiadać się na temat dialektyki.

 

Radny p.K.Lis zapytał, kto był autorem  projektu uchwały z dnia  09 lutego 2005 r. ?

 

Skarbnik Gminy p.J.Pijanowska odpowiedziała, że autorem w/wym. projektu  była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Radny p.Cz.Gruszka zapytał, czy zobowiązań za 2004 rok nie można było uregulować w roku 2004 ?

Skarbnik Gminy p.J.Pijanowska odpowiedziała, że są to zobowiązania z tytułu składek ZUS , płatne do dnia 05 stycznia 2005 r.

 

Radny p.Cz.Gruszka stwierdził, że wydatki zostały już  dokonane , a Rada Miejska ma fakt ten  obecnie uchwalić.

 

Radny p.J.Glapiak zwrócił uwagę, że  b.dużo środków  finansowych przeznacza się na wynagrodzenia dla wykonawców programów , a mniej dla tych , którzy programami  tymi winni być objęci, zapytał, czy te środki rozdysponowano po głębokim namyśle ?

 

Radny p.K.Ostrowski  stwierdził, że  środki  finansowe  winny być przeznaczone na  realizację programów, czyli na pracę z korzyścią dla dzieci i młodzieży.

 

Pani M.Kasprzak odpowiedziała, że  jeśli ktoś pracuje to żąda solidnej płacy i nie wyobraża sobie pracować jako filantrop.

 

Radny p.M.Ługawiak zapytał o stan godzin prawnika ?

 

Pani M.Kasprzak odpowiedziała, że  obecnie prawnik ma 3 godziny w tygodniu, jest potrzeba zwiększenia o 2 godziny.

 

Radny p.Cz.Gruszka zwrócił uwagę, że  w projekcie  wykazano 4 tys.zł. dla prawnika , stwierdził, że jest to kwota zbyt wysoka.

 

Pani M.Kasprzak  stwierdziła, że jest to błąd, ponieważ kwota 4 tys.zł. zawiera także  wydatki związane z programem grup terapeutycznych.

 

Pani M.Kasprzak zwróciła uwagę, że w regulaminie  GKRPA p.Pilarskiego , ostatni paragraf  zobowiązywał  Burmistrza do zapewnienia obsługi biurowej i administracyjnej  GKRPA.

 

Burmistrz Rogoźna odpowiedział, że w poprzedniej kadencji  powołany był pełnomocnik , obecnie go nie ma , ponieważ jest zbędny, Burmistrz wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu wyznaczy księgową, która zajmie się sprawami GKRPA.

 

Radny p.K.Ostrowski zaproponował, by  uregulować zaległości z roku 2004 , a pozostałe środki przeznaczyć na dożywianie dzieci.

 

Burmistrz Rogoźna stwierdził, że  na dożywianie dzieci przeznaczono w 2005 roku  200 tys.zł.  oraz dotację , jeżeli dodamy te środki to będzie  pieniędzy za dużo , zapytał, po co taki wniosek ?

 

Radny p.K.Ostrowski sformułował wniosek :

Komisja Spraw Społecznych , Oświaty i Kultury i Komisja Gospodarki Finansów i Rolnictwa  Rady Miejskiej w  Rogoźnie  zgłaszają :

do projektu uchwały w sprawie zmian w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  na 2005 rok -

wniosek  w sprawie  dokonania zapłaty zobowiązań Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rogoźnie za 2004 rok w kwocie 6.450 zł.  i  11 zł. , a pozostałe środki finansowe przekazać na dożywianie dzieci tj. na § 4220.

Radni, wynikiem głosowania  8 „za” 2 „przeciw” 1 „wstrzymujący” poparli wniosek.

 

5.      wyrażenia zgody  na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Rogoźno a Powiatem Obornickim  w sprawie  wspólnej realizacji zadania pod nazwą  „Oświetlenie  drogi powiatowej Nr 29275 w miejscowości  Gościejewo” – ref. Skarbnik Gminy   - przyjęto na sesję,

 

6.      projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie  zobowiązania w

            zakresie realizacji zadania pn. „sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania

            przestrzennego terenu położonego w Rogoźnie  w rejonie ulic  :Aleje Marszałka

            Piłsudskiego , Fabrycznej, II Armii Wojska Polskiego”   - ref.  Burmistrz Rogoźna  -  

            przyjęto na sesję.

 

7.      projekt uchwały w sprawie przyznania Medalu Pamiątkowego z wpisem do księgi 

      Pamiątkowej „Zasłużony dla Rogoźna”  dla Klubu Żeglarskiego KOTWICA  - ref. 

      Przewodniczący Rady Miejskiej  p.R.Szuberski – przyjęto na sesję.,

 

8.      projekt Postanowienia  Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 31 maja 2005r.  w sprawie 

      odwołania Państwa Sabiny i Pawła Szymczak  - ref. J.Dolatowski  - przyjęto na sesję.

 

9.      wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Rogoźno na 2005 rok  ref. Skarbnik Gminy p.J.Pijanowska  - przyjęto na sesję.

 

Radny p.F.Kaczmarek  stwierdził, że w projekcie zmian w budżecie Gminy na 2005 r. znajdują się  kwoty już wydatkowane i uchwałą tą  Rada Miejska ma zalegalizować  dokonane już wydatki , co jest niezgodne z dyscypliną finansów publicznych, chodzi o  wydatki dot. zakupu komputera w GOPS-ie, zaciągnięcia zobowiązania na kwotę 11 tys.zł. – przeznaczonych  na działalność Klubu Żeglarskiego KOTWICA, wydatkowanie 13 tys.zł. z GFOŚ na zakup ławek.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p.R.Szuberski  stwierdził, że  Burmistrz Rogoźna dokonał wydatkowania środków z budżetu  bez  wymaganej zgody Rady Miejskiej.

 

Burmistrz Rogoźna wyjaśnił, że  :

1/ zakup komputera – była to decyzja Kierownika GOPS w Rogoźnie,

2/ zobowiązanie  na kwotę 11 tys.zł. powstało , ponieważ pracownik zrobił błąd i  wziął pod uwagę kwotę z projektu budżetu Gminy a nie z uchwalonego już budżetu, wystąpiła różnica 11 tys.zł. , dodał, że umowa z KŻ KOTWICA  jest nie podpisana,

3/ w GFOŚ  są środki przewidziane na zakupy , nie ma wyszczególnienia na jakie, ławki nie były wymienione.

 

Radny p.K.Lis zapytał czy:

      1/ podjęto działania w celu przekazania pomocy naukowych Gimnazjum Nr 2 od nowego roku szkolnego ?

     2/ projekty uchwał w sprawie zmian w budżecie będą stawały na każdej sesji do końca kadencji ?

 

Skarbnik Gminy p.J.Pijanowska odpowiedziała kolejno :

            Ad.1/  nie podjęto żadnych działań , środki nie zostały wydane,

Ad.2/  jeżeli będą zmiany w wydatkach , należy  dokonywać zmian w budżecie kolejnymi uchwałami na sesji Rady Miejskiej.

 

Sołtys Tarnowa  p.Elżbieta Świtniewska zwróciła się do Radnych i Burmistrza Rogoźna z prośbą o rezerwację  środków finansowych w budżecie  Gminy na 2005r. i 2006 r. na budowę  gazociągu  w Tarnowie, dodała, że jeżeli środki w budżecie  zostaną zarezerwowane , zobowiązuje się  do końca grudnia 2005 r. wyegzekwować od mieszkańców wsi kwotę należną od 1 gospodarstwa  - ich wkład w gazyfikację.

 

Burmistrz Rogoźna stwierdził, że wyjaśniał tę kwestię na zebraniu wiejskim w Tarnowie, powiedział, że do końca roku 2005 zostanie dokończona budowa gazociągu w Gościejewie, a na rok 2006 zaproponuje w budżecie środki finansowe na budowę gazociągu w Tarnowie i będzie to zależało od radnych , czy te środki przeznaczą.

 

Z-ca Burmistrza stwierdził, że należy złożyć wniosek do projektu budżetu Gminy na rok2006 .

 

Radny p.Cz.Gruszka stwierdził, że wniosek jest słuszny, Burmistrz Rogoźna winien zaplanować w budżecie Gminy na 2006 rok środki na budowę gazociągu we wsi Tarnowo , a Radni się do tego ustosunkują.

 

Stanowisko Komisji : projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2005  przyjęto na sesję.

 

           

Pkt. 7. Wolne głosy i wnioski.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p.Roman Szuberski poruszył temat wniosków Rady Muzeum , skierowanych do Rady Miejskiej w Rogoźnie i Burmistrza Rogoźna.

 

Burmistrz Rogoźna odpowiedział, że tematem tym zajmie się  w miesiącu czerwcu br.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p.R.Szuberski uzyskał upoważnienie Komisji  do udzielenia Radzie Muzeum odpowiedzi, iż temat będzie dyskutowany na Komisjach Rady Miejskiej w miesiącu czerwcu br.

 

Radny p.M.Ługawiak podsumował odpowiedzi Burmistrza Rogoźna na wnioski Komisji , stwierdził, że stosowny projekt uchwały należy przygotować na sesję Rady Miejskiej w miesiącu czerwcu.

 

Burmistrz Rogoźna zwrócił się do Radnych o wyrażenie opinii na temat przekazania części  nieruchomości tj. budynek i działka  , od strony ulicy Małej Poznańskiej, przeznaczonej dla Klubu Żeglarskiego KOTWICA  , na warsztaty terapii zajęciowej dla około 30 osób , warsztaty te organizuje i zwróciła się  o pomieszczenia do Burmistrza  - p.Wojewódzka-Kucz . byłoby to użyczenie na 10 lat, dodał, że prezes KŻ KOTWICA  p.R.Ziółkowski  przychylił się do propozycji i jest gotów oddać tę część nieruchomości na ten cel.

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p.R.Szuberski zapytał, czy Klub Żeglarski KOTWICA  otrzymał zwolnienie od podatku od nieruchomości ?

 

Burmistrz Rogoźna odpowiedział, że  wniosek w tej sprawie wpłynął , ale decyzji Burmistrz nie podjął.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p.R.Szuberski   zapytał, czy Burmistrz Rogoźna przekaże pomieszczenia  WOPR w Rogoźnie ?

 

Burmistrz Rogoźna odpowiedział, że  WOPR korzysta z tych pomieszczeń i  nie widzi konieczności przekazywania obiektów , dodał, że p.P.Czarnecki – dzierżawca Ośrodka Za Jeziorem jest przeciwny przekazywaniu  pomieszczeń WOPR-owi.

 

Burmistrz Rogoźna poinformował  o :

1/ wyjeździe  delegacji Samorządu z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Rogoźnie -  do Mariampola na Litwę w dniach 26 do 30 maja br., dodał, że Mer Mariampola zostanie zaproszony na  Dożynki Gminne do Rogoźna w sierpniu br.  , koszt wyjazdu  to koszt paliwa do samochodu służbowego Straży Miejskiej.

 

2/ wyjeździe delegacji Samorządów Gminnych z Powiatu Obornickiego tj. Burmistrza Obornik i Burmistrza Rogoźna  wraz z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych  na zaproszenie Straży do Holandii -  wyjazd bez kosztów.

 

3/ o działaniach dot. udziału Gminy Rogoźno w Programie EQUEL, wyjaśnił, że w Rogoźnie ma powstać Centrum Integracji Społecznej , w którym znajdzie zatrudnienie 6 osób, organizatorem będzie p.Kapela  - obecnie  pracownik GOPS w Rogoźnie , która będzie zatrudniona w EQUEL-u na cały etat.

 

 

Pkt. 8 . Zakończenie.

 

Przewodniczący Posiedzenia p.Marcin Ługawiak podziękował Radnym i  Gościom za udział w posiedzeniu .

 

Posiedzenie zakończono  o godz. 24.00.

 

 

WNIOSKI  KOMISJI.

 

I. Komisja Spraw Społecznych , Oświaty i Kultury i Komisja Gospodarki Finansów i Rolnictwa  Rady Miejskiej w  Rogoźnie  zgłaszają  wniosek do Burmistrza Rogoźna ,

w sprawie sprawdzenia aktualności Uchwały Nr XXVI/201/2000 Rady Miejskiej Rogoźna z dnia 26 października 2000 roku sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rogoźno.

 

II. Komisja Spraw Społecznych , Oświaty i Kultury i Komisja Gospodarki Finansów i Rolnictwa  Rady Miejskiej w  Rogoźnie  zgłaszają  wniosek do Burmistrza Rogoźna ,

w związku z Uchwałą Nr XXVI/201/2000 Rady Miejskiej Rogoźna w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rogoźno, Komisje wnioskują o  zwiększenie kontroli oraz egzekucji przepisów dot. ładu i porządku na terenie Gminy.

 

III. Komisja Spraw Społecznych , Oświaty i Kultury i Komisja Gospodarki Finansów i Rolnictwa  Rady Miejskiej w  Rogoźnie  zgłaszają :

do projektu uchwały w sprawie zmian w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  na 2005 rok -

wniosek  w sprawie  dokonania zapłaty zobowiązań Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rogoźnie za 2004 rok w kwocie 6.450 zł.  i  11 zł. , a pozostałe środki finansowe przekazać na dożywianie dzieci tj. na § 4220.

 

 

 

 

               Protokołowała :                               Przewodniczący   posiedzenia :

 

                   Barbara  Szuberska                                       Marcin Ługawiak

» powrt
Ilo odwiedzin : 668495_______________________________________ Serwis miejski - www.rogozno.pl | e-mail: bip@rogozno.pl
Powered by keoBIP