Strona gwna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl SZUKAJ :    
  » Nasza Gmina
• Strona Gwna
• Lokalizacja
• Dane statystyczne
• Zadania publiczne
• Strategia rozwoju
• Zwizki i stowarzyszenia
  » Wadze i struktura
• Statut Gminy
• Struktura organizacyjna
• Rada Miejska
• Burmistrz
• Urzd Miejski
• Owiadczenia majtkowe
• Jednostki organizacyjne
• Jednostki pomocnicze
  » Protokoy z posiedze Komisji
• Komisja Spraw Spoecznych, Owiaty i Kultury
• Komisja Gospodarki, Finansw i Rolnictwa
• Komisja Dorazna
• Komisja Rewizyjna
  » Wane informacje
• Uchway Rady Miejskiej
• Zarzdzenia Burmistrza
• Protokoy z sesji
• Podatki i opaty
• Budet
• Przetargi
• Oferty inwestycyjne
• Rejestry i ewidencje
• Wzory dokumentw
  » Serwis
• Kontakt
• Redakcja
• Statystyka
• Rejestr zmian
Komisja Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury

2005-06-02
PROTOKÓŁ Nr 36/2005 z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury
w dniu 15 marca 2005 r. o godz. 16.30 w Zespole Szkół im.H.Cegielskiego w Rogoźnie. Obecność członków Komisji - zgodnie z listą obecności - nieobecni p.M.Ługawiak , p.J.Stachowiak. Goście – m.in. Radni – członkowie Komisji Społecznej Rady Powiatu Obornickiego - zgodnie z listą obecności , załączoną do niniejszego protokołu.

Pkt. 1. Otwarcie posiedzenia.

 

Zebranych powitał i obradom przewodniczył Pan Roman Szuberski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie.

 

Pkt.2. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.

 

Pan Przewodniczący obrad przedstawił następujący  porządek obrad  Komisji:

1.      Otwarcie posiedzenia.

2.      Przyjęcie proponowanego porządku obrad.

3.      Informacja Dyrektora Zespołu Szkół im.H.Cegielskiego dot. aktualnej sytuacji szkoły.

4.      Zwiedzanie obiektu szkoły.

5.      Dyskusja dot. dalszego rozwoju szkoły w zakresie kształcenia na poziomie gimnazjalnym i ponad gimnazjalnym.

6.      Wolne głosy i wnioski.

7.      Zakończenie.

 

Stanowisko Komisji : Komisja przyjęła porządek obrad bez uwag..

 

 

Pkt. 3. Informacja Dyrektora Zespołu Szkół im.H.Cegielskiego dot. aktualnej sytuacji szkoły -  ref. Dyrektor p.Renata Tomaszewska.

 

Dyrektor  p.R.Tomaszewska przedstawiła kolejno - w Zespole Szkół Zawodowych i  Gimnazjum Nr 2 :

-         grono pedagogiczne,

-         profile nauczania,

-         liczbę oddziałów i uczniów w poszczególnych oddziałach,

-         internat,

-         stołówkę,

-         stan techniczny budynku,

-         wykonane remonty : rozebrano komin, usunięto boksy, wykonano krawężniki i bieżnię, nowa podłoga i wykładziny w pomieszczeniach po internacie , gdzie mieści się gabinet pielęgniarki, pokój nauczania indywidualnego, adaptacja pomieszczenia piwnicznego na kawiarenkę, remont sal 105 i 106 – gabinet chemiczny w tym wykonanie instalacji wod.kan. , remont pokoju nauczycielskiego przy sali gimnastycznej i magazynu na sprzęt sportowy, remont sekretariatu – wykładzina i stolarka, podniesienie powierzchni boiska,

-         wymagane remonty : wymiana okien,  remont zabytkowego komina, naprawa dachu nad aulą,  remont szatni – zalecenie SANEPID-u, wykonanie termo-modernizacji c.o., malowanie sal lekcyjnych i sali gimnastycznej, wyposażenie  pracowni biologicznej,  komputerowej  i technicznej  oraz  przeniesienie laboratorium  analiz, co oznacza wykonanie  instalacji  gazowej, wodnej, zabezpieczenie terenu szkoły przed wandalami,

-         zamierzenia  i oczekiwania  : pozyskanie dodatkowych środków finansowych na  działalność Gimnazjum Nr 2 , ponieważ konieczne jest doposażenie pracowni biologicznej i komputerowej, p.R.Tomaszewska zwróciła się do radnych  z prośbą o  pomoc z pozyskaniu środków na w/wym. cel, zamierza także uruchomić radiowęzeł  i zakupić projektor multimedialny.

 

 

W dyskusji :

Radny p.K.Ostrowsk8i zapytał, ile środków finansowych szkoła otrzymała z budżetu Gminy , poza przekazaniem subwencji ?

 

P.R.Tomaszewska odpowiedziała, że  poza subwencją , szkoła nie otrzymała żadnych środków, w ubiegłym roku przekazano szkole  w użyczenie  kserokopiarkę.

 

Pan Marian Kuszak stwierdził, że należy przypomnieć, że przed uruchomieniem Gimnazjum Nr 2  , przeprowadzono remont  pomieszczeń łącznie z łazienkami,  koszty zostały pokryte z budżetu Gminy.       

 

Wicestarosta Obornicki p.K.Zieliński  stwierdził, że należy starać się pozyskać środki z Urzędu Marszałkowskiego, potwierdził to p.Z.Nowak – radny Sejmiki Samorządowego Woj.Wlkp.

 

Burmistrz Rogoźna zwrócił się z zapytaniem do Wicestarosty Obornickiego – ile środków  do subwencji tej szkoły dokłada starostwo ?

 

Pan K.Zieliński odpowiedział, że łącznie  do szkół , starostwo dokłada 400 tys.zł. , ile do tej szkoły  - nie wie.

 

Radny p.P.Gruszczyński wyjaśnił, że powiat utrzymuje swoje szkoły tylko z subwencji, nie dokłada własnych środków, dodał, że szkoły utrzymują się  z subwencji, dotacji z gmin oraz dochodów własnych.

Radny omówił  także koszty  modernizacji centralnego ogrzewania w gmachu szkoły, określił koszty na poziomie  356 do 400 tys.zł. , dodał, że nakłady zwrócą się w ciągu 5 do 7 lat.

                 

 

Pkt. 4. Zwiedzanie obiektu szkoły.

 

Dyrektor Zespołu Szkół oprowadziła zebranych po obiekcie szkoły.

 

Pkt.5. Dyskusja dot. dalszego rozwoju szkoły w zakresie kształcenia na poziomie gimnazjalnym i ponad gimnazjalnym.

 

Dyrektor Zespołu Szkół p.R.Tomaszewska przedstawiła zamierzenia dot. rozwoju szkoły, poprzez uruchomienie atrakcyjnych kierunków nauczania np. :

1/ technikum informatyczne,

2/ technikum technologii drewna – są zakłady meblarskie ,

3/ technikum ochrony osób i mienia,

4/ filia wyższej uczelni np. o kierunku pedagogicznym.

 

Radny sejmiku p.Z.Nowak zwrócił uwagę na brak nauczycieli języków, uważa, że należy utworzyć szkołę językową, na co można otrzymać środki od Marszałka.

 

Radny p.Z.Wierzbicki stwierdził, że należy rozważyć możliwość uruchomienia  :

1/ szkoły wieczorowej np. w zawodzie spawacz,

2/ szkołę hotelarską.

 

Radny p.P.Gruszczyński stwierdził, że uruchomienie szkół policealnych  jest zasadne, lecz tworzenie filii szkoły wyższej jest bezzasadne, z uwagi na bliskość Poznania oraz fakt istnienia filii szkół wyższych w Wągrowcu , proponuje utworzenie w tym gmachu  centrum kształcenia ustawicznego.   

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p.R.Szuberski stwierdził, że należy podjąć próbę uruchomienia  filii wyższej uczelni , konkretnie filii Akademii Bydgoskiej, proponuje zaproszenie do gminy specjalistów z w/wym. uczelni, którzy po  zapoznaniu się z rynkiem i warunkami, określą, czy funkcjonowanie filii uczelni w Rogoźnie jest możliwe. 

Radny dodał, że ważnym argumentem na tak, jest likwidacja kosztów  dojazdu do szkoły  i utrzymania poza miejscem zamieszkania.

 

Radny p.K.Ostrowski  poparł przedmówcę, uważa, że należy podjąć kroki w celu uruchomienia filii wyższej uczelni , uważa, że trafne byłoby otwarcie licencjatu szkoły językowej z językami angielskim i niemieckim.

 

Pan M.Kuszak przypomniał tradycje tej szkoły , gdzie prowadzone były kursy  specjalistyczne, uważa, że  należy rozważyć  mozliwośc uruchomienia kursów specjalistycznych np. dla stolarzy elektryków, elektromechaników.

 

Radni sformułowali następujący wniosek:

Komisja Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury  Rady Miejskiej w Rogoźnie wraz z Komisją Społeczną Rady Powiatu Obornickiego wyrażają poparcie dla Przewodniczącego Rady Miejskiej w Rogoźnie i V-ce Starosty Obornickeigo , w celu podjęcia działań w kierunku uruchomienia w budynku Zespołu Szkół im.H.Cegielskiego w Rogoźnie , filii szkoły wyższej.

Radni w/wym. obu Komisji  jednogłośnie poparli wniosek.

  

Radny p.Zygmunt Wierzbicki zgłosił wniosek w sprawie zabezpieczenia w budżecie Gminy Rogoźno środków finansowych na zakup pomocy naukowych dla pracowni biologicznej i komputerowej  Gimnazjum Nr 2 w Rogoźnie i przekazania w/wym. sprzętu wym. szkole w użyczenie.  

Radni, jednogłośnie  5 „za”  poparli wniosek.

 

 

Pkt. 6. Wolne głosy i wnioski.

 

Radny Sejmiku Woj.Wlkp. p.Z.Nowak  poruszył  temat ratowania kasztanowców , przedstawił dokumentację dot. sposobów  ochrony drzew przed szkodnikami, zaapelował, by  radni zainteresowali się tematem.

 

Wicestarosta Obornicki p.K.Zieliński podziękował  radnym Rady Miejskiej w Rogoźnie   za złożenie wniosku w sprawie dofinansowania Gimnazjum Nr 2.  

 

 

Pkt. 7 . Zakończenie. 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p.R.Szuberski   podziękował  gościom i radnym za udział  i zamknął  posiedzenie Komisji Spraw Społecznych , Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Rogoźnie.

 

Posiedzenie zakończono  o godz. 19.10.

 

WNIOSKI  KOMISJI :

 

I. Komisja Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury  Rady Miejskiej w Rogoźnie wraz z Komisją Społeczną Rady Powiatu Obornickiego wyrażają poparcie dla Przewodniczącego Rady Miejskiej w Rogoźnie i V-ce Starosty Obornickeigo , w celu podjęcia działań w kierunku uruchomienia w budynku Zespołu Szkół im.H.Cegielskiego w Rogoźnie , filii szkoły wyższej.

 

II. Komisja Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury  Rady Miejskiej w Rogoźnie zgłasza wniosek w sprawie zabezpieczenia w budżecie Gminy Rogoźno środków finansowych na zakup pomocy naukowych dla pracowni biologicznej i komputerowej  Gimnazjum Nr 2 w Rogoźnie i przekazania w/wym. sprzętu wym. szkole w użyczenie.   

 

 

   Protokołowała :                               Przewodniczący  obrad :

 

  Barbara  Szuberska                                 Roman Szuberski

 

 

Rogoźno, dnia 18 marca 2005 r.

» powrt
Ilo odwiedzin : 668501_______________________________________ Serwis miejski - www.rogozno.pl | e-mail: bip@rogozno.pl
Powered by keoBIP