Strona gwna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl SZUKAJ :    
  » Nasza Gmina
• Strona Gwna
• Lokalizacja
• Dane statystyczne
• Zadania publiczne
• Strategia rozwoju
• Zwizki i stowarzyszenia
  » Wadze i struktura
• Statut Gminy
• Struktura organizacyjna
• Rada Miejska
• Burmistrz
• Urzd Miejski
• Owiadczenia majtkowe
• Jednostki organizacyjne
• Jednostki pomocnicze
  » Protokoy z posiedze Komisji
• Komisja Spraw Spoecznych, Owiaty i Kultury
• Komisja Gospodarki, Finansw i Rolnictwa
• Komisja Dorazna
• Komisja Rewizyjna
  » Wane informacje
• Uchway Rady Miejskiej
• Zarzdzenia Burmistrza
• Protokoy z sesji
• Podatki i opaty
• Budet
• Przetargi
• Oferty inwestycyjne
• Rejestry i ewidencje
• Wzory dokumentw
  » Serwis
• Kontakt
• Redakcja
• Statystyka
• Rejestr zmian
Komisja Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury

2005-02-10
PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury w dniu 20 października 2004 r. o godz. 16.00 Obecność członków Komisji - zgodnie z listą obecności - nieobecny p.K.Lis

Goście :

1.Pan Krzysztof Głów – Z-ca Burmistrza Rogoźna 

2.Pani Jadwiga Pijanowska – Skarbnik Gminy Rogoźno

3.Pan Tadeusz Zygmunt – Kierownik Wydz.Rozwoju Gospod. i Promocji UM.

4.Pan Euzebiusz Rogiński – Kierownik Wydz.Gospodarki Nieruchomościami , Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego

5.Pan Jarosław Dolatowski – referent prawny UM w Rogoźnie.

 

Pkt. 1. Otwarcie posiedzenia.

 

Zebranych powitał i obradom przewodniczył Pan Marcin Ługawiak – Przewodniczący Komisji.

 

Pkt.2. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.

 

Pan Przewodniczący Komisji przedstawił następujący  porządek obrad  Komisji:

1.      Otwarcie posiedzenia.

2.      Przyjęcie proponowanego porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokołów  z  poprzednich posiedzeń Komisji w dniach 09 i 21 września 2004 r.

4.      Współpraca z  organizacjami pozarządowymi.

5.      Omówienie projektów uchwał na XXIV sesję Rady Miejskiej w Rogoźnie.

6.      Wolne głosy i wnioski.

7.      Zakończenie.

 

Stanowisko Komisji : Komisja przyjęła porządek obrad bez uwag -  jednogłośnie 6 „za”.

 

 

 

Pkt. 3. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji  w dniach 09 i 21 września 2004 r.

 

Radny K.Ostrowski zgłosił wniosek w sprawie przyjęcia protokołów bez odczytywania.

 

Stanowisko Komisji :

·        protokół z dnia 09.09. 2004 r.  – przyjęto jednogłośnie 6 „za” ,

·        protokół z dnia 21.09. 2004 r. – przyjęto jednogłośnie  6 „za”.

 

 

Pkt. 4. Współpraca z organizacjami pozarządowymi.

 

Informację Burmistrza Rogoźna na temat współpracy Samorządu z organizacjami pozarządowymi przedstawił p.T.Zygmunt – Kierownik Wydz. Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miejskiego.

 

W dyskusji :

 

Radny p.R.Dworzański stwierdził, iż w przedłożonych przez organizacje pozarządowych opinii , znajdują się także opinie negatywne.

 

Pan T..Zygmunt odpowiedział, że ocena współpracy organizacji pozarządowych z Samorządem  zależy przeznaczenia lub odmowy  wsparcia finansowego działalności danej organizacji z budżetu Gminy. 

 

Radny p.K.Ostrowski poruszył temat:

1.opinii  ZNP Oddział w Rogoźnie oraz  NSZZ  Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania  Komisji Zakładowej w Rogoźnie  na temat współpracy  z Samorządem , panie prze4wodniczące związków podkreślają  , iż współpraca z Samorządem będzie wówczas prawidłowa i owocna, gdy przedstawiciele wym. związków będą brali udział w obradach  Komisji i sesjach Rady Miejskiej, poświęconych oświaty , a także spotkaniach  , w trakcie których zapadają decyzje  dot. pracowników  oświaty, radny  zgadza się z w/wym. zdaniem,

2.wniosku  Przewodniczącej Związku Nauczycielstwa Polskiego  w Rogoźnie p.Anny Polegi o dofinansowanie z budżetu Gminy  jubileuszu  100 rocznicy istnienia ZNP, dodał, że chodzi o kwotę 3.000  zł,

3.poinformował zebranych , że p.Anna Polega przekazała , iż gdy przyszła na wcześniej umówione spotkanie z Burmistrzem Rogoźna , została zignorowana przez p.Z-cę Burmistrza Rogoźna , który zastępował  nieobecnego  w tym dniu  Burmistrzem Rogoźna.

 

Radny p.Zygmunt Wierzbicki stwierdził, iż  należy zwrócić p.Z-cy Burmistrza uwagę, iż  niewłaściwe się zachował.

 

Radni zgodnie stwierdzili, iż należy zapraszać przedstawicieli obu związków zawodowych  na posiedzenia  Rady Miejskiej i Komisji Rady  poświęcone oświacie. 

 

Radny p.K.Ostrowski stwierdził, że  radni winni dokładnie przeanalizować  projekt budżetu dla oświaty, dokonywać ewentualnych korekt, a nie ograniczać się tylko do zatwierdzania przedłożonego projektu.

 

Radny p.Marcin Ługawiak  poruszył temat dofinansowania działalności organizacji pozarządowych  zgodnie z projektem uchwały Rady Miejskiej w Rogoźnie w sprawie programu współpracy Gminy Rogoźno z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami , o których mowa w art.3 ustawy z dnia 24.04.2003 r.o pożytku publicznym i wolontariacie w realizacji zadań pożytku publicznego na 2005 r., zgodnie z która organizacje pozarządowe winny przedłożyć program , w którym dokładnie rozpisano by konkretne zadania , które mają być dofinansowane z budżetu gminy. 

 

 

Pan T.Zygmunt  wyjaśnił, że  wszystkie wnioski  - programy , z zawartymi w nich konkretnymi zadaniami  staną do przetargu, Burmistrz Rogoźna powoła komisję przetargową, która dokona analizy wniosków i  programów  , i   przydzieli lub nie  środki finansowe na realizacje zadań.

 

Radny p.K.Ostrowski  zgłosił propozycję, by w skład komisji przetargowej zostali także powołani  radni Rady Miejskiej , proponuje 1 radnego  z każdej Komisji Rady Miejskiej, czyli 3 radnych.

 

Radny p.Marcin Ługawiak zapytał, ile środków finansowych przekazano  organizacjom pozarządowym  poza środkami z funduszu  profilaktyki alkoholowej ?

 

Pani Skarbnik odpowiedziała, że  przeznaczono  73 tys.zł z dziale – kultura fizyczna i sport.

 

Radny p.Zygmunt Wierzbickl  zgłosił wniosek w sprawie przekazania radnym łącznie z projektem budżetu Gminy na 2005 rok –  kserokopii wszystkich wniosków do projektu budżetu na 2005 r.

 

Z-ca Burmistrza zwrócił się z prośbą o wycofanie wniosku , z uwagi na dużą ilość wniosków do projektu budżetu gminy na rok 2005 , i duży koszt wykonania kserokopii.

 

Radny p.K.Ostrowski zgłosił wniosek  o przerwę i przejście radnych do osobnego pomieszczenia – radni, wynikiem głosowania  3 „za” 1 „przeciw” 2 „wstrzymujące” poparli wniosek.

 

Przewodniczący Komisji ogłosił krótką przerwę.

 

Wznowienie obrad.

 

Radny p.Z.Wierzbicki  zgłosił wniosek w sprawie  przekazania członkom Komisji  Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury  Rady Miejskiej w Rogoźnie , łącznie z projektem budżetu Gminy na 2005 rok , kserokopii wszystkich wniosków złożonych do projektu budżetu gminy na 2005 rok.

Stanowisko Komisji : radni, wynikiem głosowania 5 „za” 1 „wstrzymujący” poparli wniosek.

 

 

Pkt. 5. Omówienie  projektów uchwał na XXIV sesję Rady Miejskiej.

 

* Projekt uchwały w sprawie programu współpracy Gminy Rogoźno z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami , o których mowa w art.3 ustawy z dnia 24.04.2003 r.o pożytku publicznym i wolontariacie w realizacji zadań pożytku publicznego na 2005 r.,  - ref. p.J.Dolatowski.

 

Radny p.Z.Wierzbicki oraz radny p.R.Szuberski zgłosili wniosek :

- w Sferze 1. zadanie 1  dopisać za wyrazem „jadłodajni”  wyrażenie „ oraz innych form dożywiania”.- radni jednogłośnie  5 „za” poparli wniosek, nieobecni p.K.Lis i p.M.Ługawiak.

 

 

 

Radny p.R.Dworzański zgłosił wniosek w sprawie zmiany zapisu w Sferze 2 zadanie 1  dopisać za wyrazem dzieci  - wyrażenie  „ i  młodzieży w czasie wolnym od zajęć szkolnych” – radni jednogłośnie  5 „za” poparli wniosek.

 

Radny p.Z.Wierzbicki zgłosił wniosek w sprawie wykreślenia wyraz „masowe” w Sferze 3 pkt.1, Sferze 4 pkt.5,  w Sferze 7 pkt.1  - radni jednogłośnie 5 „za” poparli wniosek.

 

Radny p. R.Szuberski zgłosił wniosek  w sprawie dopisania zdań do Sfery 6 tj.

Zadanie 2 .Organizacja szkoleń , upowszechnianie wiedzy z zakresu powszechnej ochrony ludności, kultywowanie tradycji Wojska Polskiego oraz humanitarnych idei OC.

Zadanie 3. Organizacja i prowadzenie zajęć z zakresu patriotyczno-obronnego wychowania młodzieży – radni  jednogłośnie  5 „za” poparli wniosek..

 

Stanowisko Komisji : przyjęto na sesję.

 

 

* Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zwolnień od opłat od wniosku  o wpis  do ewidencji działalności gospodarczej  - ref. p.T.Zygmunt  

 

Radny p. Z.Wierzbicki  zgłosił wniosek w sprawie wycofania  tego projektu uchwały z porządku obrad sesji , z uwagi na nierówne traktowanie  podmiotów gospodarczych oraz możliwość skorzystania  z przywilejów Uchwały Nr 39/353/2002 z dnia 28.02.2002 r. Rady Miejskiej w Rogoźnie  w sprawie wprowadzenia zwolnień  od opłaty od wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. 

Radni, wynikiem głosowania  4 „za” 1 „przeciw”  poparli wniosek.

 

 

* Projekt uchwały w sprawie  uchylenia uchwały  Nr XLVII/448/98 Rady Miejskiej Rogoźna z dnia  28 maja 1998 r. w sprawie zasad i trybu pobierania kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu , przysługujących wynajmującemu  w dniu poróżnienia lokalu  - ref. p. E.Rogiński. .

Stanowisko Komisji : przyjęto na sesję  bez uwag.

 

* Projekt uchwały w sprawie -  Apelu  .

 

Radny p.Jerzy Stachowiak zgłosił wniosek o wykreślenie  i zastąpienie słów za wyrazami „rodziny pochodzącej zamiast  „ z obszaru  wiejskiego      wpisać   „z gospodarstwa rolnego” oraz ostatnie zdanie zakończyć na wyrazie „młodzieży” tj. wykreślić zwrot „ z obszarów wiejskich” – radni jednoglosnie  5 „za”  poparli wniosek.  

Stanowisko Komisji : przyjęto na sesję  bez uwag.

 

 

 

 

 

* Projekt uchwały w sprawie przyznania Medalu Pamiątkowego z wpisem do Księgi Pamiątkowej „Zasłużony dla Rogoźna”   -  przyjęto na sesję bez uwag .

 

 

* Projekt uchwały w sprawie przyznania Medalu Pamiątkowego z wpisem do Księgi Pamiątkowej „Zasłużony dla Rogoźna”   -  przyjęto na sesję bez uwag .

 

 

* Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Rogoźno za 2004 rok– ref. Skarbnik Gminy.

 

Radny p.R.Dworzański zapytał na jaki cel przeznaczono dla ZEAPO kwotę 13,5 tys.zł.

 

Pani Skarbnik oświadczyła, że się nie orientuje na jaki cel ZEAPO te środki ma zamiar przeznaczyć,  dodała, że radni mogą  otrzymać odpowiedź na sesji.

 

Z-ca Burmistrza  przedstawił finansowanie następujących inwestycji :

1.wodociągu  Jaracz – Rożnowice,

2.kanalizacji sanitarnej  w Rogoźnie,

3.remont nawierzchni ulicy Asnyka- Orzeszkowej,

4.koszt budowy drogi na osiedlu bloków przy ul. Kościuszki,

5.telefonów w OSP.

 

Radny p.R.Dworzański zapytał, jaka trasę obejmuje budowa drogi na osiedlu bloków przy ul.Kościuszki ?

 

Z-ca Burmistrza odpowiedział, że  budowa obejmuje : drogę od ronda przy Banku PKO wzdłuż bloku, w lewo koło ciepłociągu za kanał, drogi  do garaży  , między blokami i do Marketu Stokrotka,  podsumował, że  projekt obejmuje budowę drogi na osiedlu mieszkaniowym  przy Kościuszki, chodniki i tereny zielone. 

 

Radny p.M.Ługawiak  zapytał, czy będzie opracowany Wieloletni Plan Inwestycyjny ?

 

Z-ca Burmistrza odpowiedział, że  WPI będzie opracowany po uzgodnieniach z Wojewodą , dot. finansowania  kanalizacji sanitarnej ze środków UE,  w WPI znajdą się inwestycje tj. kanalizacja sanitarna, gazyfikacja wsi.

 

Radny p.Z.Wierzbicki zapytał jaki był koszt wykonania wniosku o środki z UE ?

 

Z-ca Burmistrza odpowiedział, że  jest to kwota  18.300 zł.

 

Radny  p.Z.Wierzbicki stwierdził, że  do autorów sukcesu , związanego z otrzymaniem środków z UE na finansowanie kanalizacji sanitarnej w mieście, należy także zaliczyć władze gminne poprzedniej kadencji , a także pracę pracowników UM. 

 

Stanowisko Komisji : przyjęto na sesję  bez uwag.

 

 

Pkt. 6. Wolne głosy i wnioski.

 

Radny p.Z.Wierzbicki zapytał , dlaczego radni nie zostali powiadomieni o wyjeździe na wysypisko do Długoszyna, oraz dlaczego dzierżawca wysypiska w Studzieńcu nie brał udziału w wyjeździe ?

 

Z-ca Burmistrza odpowiedział,  że organizator wyjazdu ograniczył  5  miejsc dla przedstawicieli naszej  gminy , o wyjeździe powiadomiono Przewodniczącego Rady Miejskiej ,Z-ca Przewodniczącego Rady p.M.Charchutę i p.J.Stachowiaka ,jednakże nikt z radnych nie uczestniczył w wyjeździe ,  wyjaśnił, że p.H.Siwiński nie jechał, ze względu na stan zdrowia. 

 

Radny p.Z.Wierzbicki zwrócił się  do Z-cy Burmistrza  z prośbą o wyjaśnienie swojego zachowania  wobec p.Anny Polegi – Przewodniczącej ZNP Oddział w Rogoźnie.

 

Pan Z-ca Burmistrza  przedstawił  zaistniałą sytuację, stwierdził, że p.A,.Polega  wyraziła chęć rozmowy tylko z Burmistrzem Rogoźna.     

 

Radny p.K.Ostrowski zapytał, czy znany jest termin  konferencji  Rad Gmin i Rady Powiatu w sprawie zagospodarowania osadów pościekowych ?

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p.R.Szuberski odpowiedział, że zaproszenia na konferencje nadejdą w najbliższym czasie, termin zostanie ustalony na 17 lub 19 listopada br.

 

Radny . R.Dworzański zwrócił uwagę na :

1 brak tablic informacyjnych  z numeracją bloków przy ul.Kościuszki  przy Banku PKO i Markecie Stokrotka ,

Z-ca Burmistrza odpowiedział, że  tablice staną w  ciągu miesiąca.

 

2. estetykę  budynków  przy Pl.Powstańców Wlkp . – uważa, że należy wyegzekwować od właścicieli budynków  wykonanie nowych elewacji i dbałość o porządek wokół posesji.

 

3.zapytał, czy ustalono czyje są przenośne tablice reklamowe  ?

Pan E.Rogiński odpowiedział, że firma-właściciel tych tablic upadła , Urząd Miejski wystosował pisma  w tej sprawie do właściciela tablic , pisma pozostają bez odpowiedzi.

 

4.zapytał o plan  wizyty delegacji z Niemiec.

Z-ca Burmistrza  przedstawił program pobytu delegacji niemieckiej na terenie Gminy Rogoźno. 

» powrt
Ilo odwiedzin : 668466 Serwis miejski - www.rogozno.pl | e-mail: bip@rogozno.pl
Powered by keoBIP