Strona gwna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl SZUKAJ :    
  » Nasza Gmina
• Strona Gwna
• Lokalizacja
• Dane statystyczne
• Zadania publiczne
• Strategia rozwoju
• Zwizki i stowarzyszenia
  » Wadze i struktura
• Statut Gminy
• Struktura organizacyjna
• Rada Miejska
• Burmistrz
• Urzd Miejski
• Owiadczenia majtkowe
• Jednostki organizacyjne
• Jednostki pomocnicze
  » Protokoy z posiedze Komisji
• Komisja Spraw Spoecznych, Owiaty i Kultury
• Komisja Gospodarki, Finansw i Rolnictwa
• Komisja Dorazna
• Komisja Rewizyjna
  » Wane informacje
• Uchway Rady Miejskiej
• Zarzdzenia Burmistrza
• Protokoy z sesji
• Podatki i opaty
• Budet
• Przetargi
• Oferty inwestycyjne
• Rejestry i ewidencje
• Wzory dokumentw
  » Serwis
• Kontakt
• Redakcja
• Statystyka
• Rejestr zmian
Komisja Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury

2004-12-16
PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury w dniu18 lutego 2004 r. o godz. 16.30

Obecność członków Komisji   -  zgodnie z listą obecności  -  nieobecny  p. Kazimierz Lis.

 

Goście :

1.Pan Bogusław Janus - Burmistrz Rogoźna.

2.Pan Krzysztof Głów – Z-ca Burmistrza Rogoźna 

3.Pan Mieczysław Górecki – Sekretarz Gminy Rogoźno

4.Pani Jadwiga Pijanowska – Skarbnik Gminy Rogoźno

5.Pan Wiktor Jaworski – Dyrektor ZEAPO w Rogoźnie

6.Pan Marian Kuszak – Pełnomocnik Burmistrza ds. Oświaty

7.Pan Wojciech Dulko – Prezes spółki Aquabellis

8.Pan Stanisław Kośmicki – Kierownik GOPS w Rogoźnie

9.Pan Janusz Strzępka – Komendant Komisariatu Policji w Rogoźnie

10.Pan Dariusz Wojdanowicz – Z-ca Komendanta Komisariatu Policji w Rogoźnie

11.Pan Euzebiusz Rogiński – Kierownik Wydz.Gospodarki Nieruchomościami , Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego

12.Pani Irena Jabłońska – Referent Wydz.Gospod.Nieruchomościami , Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

 

 

Pkt. 1. Otwarcie posiedzenia.

 

Zebranych powitał i obradom przewodniczył Pan Marcin Ługawiak – Przewodniczący Komisji.

 

Pkt.2. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.

 

Pan Przewodniczący Komisji przedstawił następujący  porządek obrad  Komisji:

1.      Otwarcie posiedzenia.

2.      Przyjęcie proponowanego porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

4.      Działanie Policji i innych służb porządkowych podczas uroczystości wprowadzenia nowego proboszcza do parafii pw. Św.Wita – informacja Burmistrza Rogoźna oraz Komendanta Komisariatu Policji w Rogoźnie.

5.      Omówienie projektów uchwał na XVI sesję Rady Miejskiej w Rogoźnie.

6.      Działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie.

7.      Wolne głosy i wnioski.

8.      Zakończenie.

 

 

 

Stanowisko Komisji : Komisja przyjęła porządek obrad z proponowaną poprawką  jednogłośnie bez uwag.

 

 

Pkt. 3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego  posiedzenia Komisji .

 

Radni nie wnieśli uwag do protokołu.

Stanowisko Komisji : protokół przyjęto , wynikiem glosowania 4 „za” 1 „wstrzymujący, w obecności 5 radnych, nieobecni p.R.Szuberski, p.K.Lis..

 

 

Pkt. 4. Działanie Policji i innych służb porządkowych podczas uroczystości wprowadzenia nowego proboszcza do parafii pw. Św.Wita – informacja Burmistrza Rogoźna oraz Komendanta Komisariatu Policji w Rogoźnie.

 

Komendant Komisariatu Policji w Rogoźnie p.Janusz Strzępka poinformował, iż  na dwa dni przed terminem uroczystości  , policja otrzymała sygnał o możliwości zamieszek  w trakcie uroczystości,  na wieść o tym  zwiększono liczbę patroli policyjnych,  kontrolowano szczególnie okolice kościoła Św.Wita, budynek parafii w celu zabezpieczenia mienia kościoła i mieszkańców oraz  ruch  na drogach w tej okolicy. W trakcie uroczystości  policja  stale patrolowała okolice kościoła i kontrolowała przebieg uroczystości.  

 

Radny p.Marcin Ługawiak zapytał, czy zajścia , które miały miejsce w trakcie uroczystości , mają znamiona przestępstwa ?

 

Pan Komendant odpowiedział, że  został tu naruszony art. 196  i 197  kk dot. naruszenia  obrzędu religijnego,   wyjaśnił, iż na dzień dzisiejszy  policja nie prowadzi postępowania w tej sprawie.

 

Radny p.Marcin Ługawiak zapytał, czy zidentyfikowano uczestników zajścia ?

 

Pan Komendant odpowiedział, że osoby , biorące udział w zajściach zostały zidentyfikowane.

 

 

Radny p.Jerzy Stachowiak  zrelacjonował przebieg uroczystości i opisał przebieg zajść  ,  zapytał, dlaczego w momencie, gdy protestujący  zaczęli rzucać jajkami i kamieniami w orszak , wprowadzający księdza J.Kasztelana  do kościoła, policja nie interweniowała, skoro jest to karalne ?

 

Pan Komendant odpowiedział, że policja nie interweniowała, ponieważ kościół jest miejscem kultu , wyjaśnił, iż  policja zobowiązana jest do interwencji w momencie zagrożenia życia, zdrowia i mienia obywateli , w tym przypadku  nie zachodziła żadna z tych okoliczności , nie było także  wniosku  o interwencje ze strony biskupa, proboszcza  czy kogoś z organizatorów uroczystości.

 

 

 

 

Komendant Komisariatu Policji , kończąc wystąpienie , stwierdził, iż dobrze się stało, że  nie było interwencji policji, ponieważ  , jego zdaniem rurki, które zostały później znalezione na terenie  wokół kościoła, miały służyć do walki z interweniującą policją, byłoby niebezpiecznie, gdyby doszło do otwartej bójki.

 

Radny p.Jerzy Stachowiak powiedział, że winę za te zajścia ponosi prasa , a w szczególności p.K.Walkowiak, bo to on zaczął tę nagonkę  na księdza proboszcza, w związku z tym , uważa, że należy K.Walkowiaka w jakiś sposób ukarać za takie postępowanie  , poprzez zaprzestanie  wydawania Biuletynu Burmistrza w „Gońcu Rogozińskim”.

 

Radny p.Zygmunt Wierzbicki zaproponował, by rozważyć możliwość  zobowiązania Burmistrza Rogoźna  do ogłoszenia przetargu na publikację Biuletynu Burmistrza w prasie lokalnej.

 

Burmistrz Rogoźna zwrócił uwage, iż Rada Parafialna  przy kościele Św.Wita , nie powiadomiła Burmistrza  ani  Komendanta  Komisariatu Policji o szczegółach  planowanej uroczystości , nie zwróciła się  z prośbą o dokonanie wspólnych ustaleń, stwierdził, że  w porozumieniu można było zorganizować  uroczystości  w taki sposób , by uniknąć zajść np.  w porze rannej dnia.  

 

Radny p.Jerzy Stachowiak, jako członek Rady parafialnej poinformował, że p.B.Jeran oświadczył, iż policja została powiadomiona i będzie obecna w trakcie uroczystości.

 

Pan Burmistrz zwrócił się z pytaniem do p.Jerzego Stachowiaka, czy rada Parafialna lub Akcja Katolicka złoży doniesienie  do Ptokuratury na osoby , uczestniczące w zajściach ?

 

Radny p.Jerzy Stachowiak odpowiedział, że  nie złożą doniesienia , ponieważ nie posiadają przyzwolenia biskupa.    

 

Komendant Komisariatu p.J.Strzępka oświadczył, iż  ks.proboszcz Jan Kasztelan jest przeciwny  wszczęciu  postępowania  i prowadzeniu dochodzenia w sprawie zamieszek.

 

Radny p.Ryszard Dworzański  stwierdził , iż  błędem było brak porozumienia kościoła, władz samorządowych  i policji w organizacji uroczystości.

 

Radny p.Marcin Ługawiak , podsumowując dyskusję, stwierdził, iż  z tego typu wydarzeń należy wyciągać wnioski  np.  może należy ulepszyć sprzęt , zainstalować kamery w mieście.     

 

Przewodniczący Komisji  podziękował  Komendantowi Komisariatu Policji w Rogoźnie p.Januszowi Strząpce oraz Zastępcy Komendanta p.Dariuszowi Wojdanowiczowi za wystąpienia. 

 

 

 

 

 

 

Pkt.5. Omówienie projektów uchwał na XVI sesję Rady Miejskiej.

 

* Projekt uchwały w sprawie obniżenia wskaźników procentowych służacych ustalaniu wysokości dodatków mieszkaniowych – ref. E.Rogiński , I.Jabłońska

 

W dyskusji :

 

Radny p.Jerzy Stachowiak zapytał, jaki jest cel obniżenia wskaźników procentowych ?

 

Pani Irena Jablońska wyjaśniła, iż  w przypadku uchwalenia uchwały , dodatki mieszkaniowe , wypłacane przez Gminę będą niższe , dzięki czemu będą oszczędności w budżecie .

 

Stanowisko Komisji : przyjęto na sesję bez uwag.

 

 

* Projekt uchwały w sprawie o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w miejscowości Tarnowo   - ref. p.M.Kuszak , p.W.Jaworski.

 

Pan Marian Kuszak wyjaśnił zebranym przyczyny likwidacji szkoły w Tarnowie, a w drugim etapie utworzenia  Zespołu Szkół w Gościejewie – przemawia za tym ekonomia. Podkreślił, iż  wszystkie konieczne procedury zostały zachowane, odbyły się spotkania z mieszkańcami wsi Tarnowo i Gościejewo, mieszkańcy zaakceptowali  propozycję likwidacji szkoły w Tarnowie i utworzenia Zespołu Szkół w Gościejewie.

 

Pan Wiktor Jaworski przedstawił aktualny i przyszły stan uczących się dzieci i zatrudnionych w szkołach nauczycieli.

 

Radny p.Krzysztof Ostrowski zapytał, czy podjęto decyzje co dalej ze szkołami w Pruścach i Budziszewku ?

 

Pan Marian Kuszak odpowiedział, że trwa zbieranie danych , dot. tych szkół, żadnych decyzji nie podjęto.

 

Radny p.Zygmunt Wierzbicki zapytał, czy  dokonano analizy poziomu nauczania w gimnazjach na terenie miasta i Gminy Rogoźno, bo ma odczucie, że są gimnazja II kategorii.

 

Pan Wiktor Jaworski wyjaśnił, iż taką analizę wykonuje Okręgowa Komisja w Kuratorium, omówił wyniki egzaminów w poszczególnych gimnazjach na terenie miasta i gminy , stwierdził, iż  poziom nauczania w tych szkołach jest zbliżony .

 

Stanowisko Komisji :

·        Komisja , wynikiem głosowania 3 „za” 1 „przeciw” 2 „wstrzymujące” wydała opinię pozytywną w tej sprawie  - załącznik do protokołu

·        przyjęto na sesję bez uwag. 

 

 

 

Pan Marian Kuszak jako Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2  złożył oświadczenie , iż nieprawdziwe  jest   zdarzenie  - wypadek dziecka ( złamanie ręki )  i brak opieki ze strony nauczycieli, opisane  w  artykule „Gońca Rogozińskiego” , uważa takie publikacje za krzywdzące dla nauczycieli i szkoły. 

 

 

* Projekt uchwały w sprawie  zmiany Uchwały Nr IV/46/2003 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 26 lutego 2004 r. dotyczącej Planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2003 – 2006  - ref. p. Wojciech Dulko

 

Pan Wojciech Dulko – Prezes Spółki AQUABELLIS omówił projekt uchwały oraz  poszczególne zadania ujęte w projekcie Planu  rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2003 – 2006 , stanowiącego załącznik do projektu uchwały.

 

Radny p.Zygmunt  Wierzbicki zapytał o termin budowy wodociągu w Owczegłowach i Wojciechowie ?

 

Pan Burmistrz odpowiedział, że odbędzie się przetarg na to zadanie.

 

Z-ca Burmistrza  poinformował, że  w dniu 27 marca br. odbędzie się spotkanie  w sprawie budowy wodociągu w  Owczegłowach ,  zainteresowanych prosi o udział.

 

Stanowisko Komisji : przyjęto na sesję bez uwag.

 

 

* Projekt uchwały w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Rogoźnie  - ref. p.Stanisław Kośmicki.

 

W dyskusji :

 

Radny p.Zygmunt Wierzbicki zapytał, jakie były wyniki kontroli ?

 

Pan Stanisław Kośmicki odpowiedział, że kontrola dotyczyła działalności merytorycznej GOPS, zalecenia pokontrolne znajdują się do wglądu  u p.Burmistrza.

 

Pan Burmistrz odpowiedział, że  uwagi dotyczyły  zapisu w statucie GOPS.

 

Radny p.Ryszard Dworzański zapytał, dlaczego nadaje się nowy statut , a nie zmienia uchwały już istniejącą ?

 

Pan Stanisklaw Kośmicki odpowiedział, że jest to decyzja pani mecenas Bożeny Grośty , w związku z wymogiem publikacji  statutu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

 

Pan Stanisław Kośmicki  oświadczył, że dokona poprawek błędów maszynowych , znajdujących się w tekście statutu , załączonego do projektu uchwały. 

Stanowisko Komisji : przyjęto na sesję.

Pkt.6. Działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie – ref. p.Stanisław Kośmicki .

 

Pan Stanisław Kośmicki  - Kierownik GOPS  w Rogoźnie  omówił  przedłożone radnym „Sprawozdanie  z merytorycznej działalności  GOPS w Rogoźnie  w roku 2003”, zawierające  kolejno  tematy :

1.Obszary działania pracownika socjalnego zatrudnionego w GOPS w Rogoźnie.

2.Kadra i baza lokalowa GOPS.

3.Tabele zawierające pozycje kwalifikacji budżetowej 2003 rok.

4.Formy pomocy finansowej i w naturze.

5.Zamierzenia na rok 2004.

 

 

Pan Stanisław Kośmicki  podziękował  mieszkańcom MARKOT-u w Rożnowicach oraz radnym p.Januszowi Piechowiakowi i p.Edmundowi Mielke i sołtysowi p.Jackowi Janka , za pomoc  w uzyskaniu materiałów i przeprowadzeniu remontu budynku  w Grudnie i  pomieszczeń Klubu Seniora w Rogoźnie.  

 

Radny p.Ryszard Dworzański zawnioskował, by Komisja wydała opinię na temat oceny działalności GOPS w Rogoźnie.

Stanowisko Komisji : radni, wynikiem głosowania  1 „za” 2 „przeciw” 3 „wstrzymujące” – odrzuciła wniosek.

 

Stanowisko Komisji : przyjęto informację bez uwag.

 

 

Pkt. 7. Wolne głosy i wnioski.

 

Radny p.Jerzy Stachowiak zglosił wniosek  w sprawie zobowiązanie Burmistrza Rogoźna do ogłoszenia przetargu  na publikację Biuletynu Burmistrza w prasie lokalnej.

 

Pan Burmistrz stwierdził, iż  jest przeciwny temu wnioskowi, zwrócił się z prośbą o nie łączenie dwóch spraw : publikacji Biuletynu Burmistrza  w „Gońcu Rogozińskim”  i zamieszek w trakcie uroczystości w kościele Św.Wita w dniu 07 lutego br. 

 

Radny p.Zygmunt Wierzbicki  zaproponował, by zobowiązać Burmistrza Rogoźna do przeprowadzenia zapytania o cenę  i dokonania analizy kosztów wydawania Biuletynu Burmistrza w innej formie.

 

Radny p.Ryszard Dworzański  zgłosił propozycję rozważenia możliwości  roznoszenia Biuletynu Burmistrza

» powrt
Ilo odwiedzin : 668495_______________________________________ Serwis miejski - www.rogozno.pl | e-mail: bip@rogozno.pl
Powered by keoBIP