Strona gwna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl SZUKAJ :    
  » Nasza Gmina
• Strona Gwna
• Lokalizacja
• Dane statystyczne
• Zadania publiczne
• Strategia rozwoju
• Zwizki i stowarzyszenia
  » Wadze i struktura
• Statut Gminy
• Struktura organizacyjna
• Rada Miejska
• Burmistrz
• Urzd Miejski
• Owiadczenia majtkowe
• Jednostki organizacyjne
• Jednostki pomocnicze
  » Protokoy z posiedze Komisji
• Komisja Spraw Spoecznych, Owiaty i Kultury
• Komisja Gospodarki, Finansw i Rolnictwa
• Komisja Dorazna
• Komisja Rewizyjna
  » Wane informacje
• Uchway Rady Miejskiej
• Zarzdzenia Burmistrza
• Protokoy z sesji
• Podatki i opaty
• Budet
• Przetargi
• Oferty inwestycyjne
• Rejestry i ewidencje
• Wzory dokumentw
  » Serwis
• Kontakt
• Redakcja
• Statystyka
• Rejestr zmian
Komisja Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury

2007-12-24
Protokół nr 5/2007
z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Rogoźnie odbytego w dniu 23 sierpnia 2007 roku, o godz. 10,00- objazd placówek oświatowych, oraz od godz. 15,30 w sali nr 20 Urzędu Miejskiego w Rogoźnie.

Pierwsza część posiedzenia miała charakter wyjazdowy, radni odwiedzili pięć placówek oświatowych, w tej części uczestniczyli wszyscy członkowie Komisji oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Oświaty Longina Pijanowska oraz dyrektor ZEAPO Wiktor Jaworski.

W pierwszej kolejności radni  odwiedzili szkołę Podstawową Nr 2 w Rogoźnie. Dyrektor Przemysław Kabat oprowadził członków Komisji po pomieszczeniach szkolnych i omówił wykonane remonty w placówce:

1.      W sali nr 2 wymieniono podłoże  i zamontowano płytki ceramiczne, materiał zakupiono ze środków budżetowych, natomiast prace wykonały 3 firmy nieodpłatnie. Zamontowano płytki podłogowe, a nie wykładzinę, ze względu na ich większą trwałość.

2.      W sali nr 6 położono nowe tynki na ścianach i suficie, nastąpiła wymiana instalacji elektrycznej, wymalowano ściany i położono wykładzinę podłogową.

3.      W holu położono tynki oraz płytki ceramiczne na ścianach, jak również planuje się montaż gablot ściennych.

4.      Podłączono do kolektora kanalizacji sanitarnej budynek przy ul. M. Poznańskiej. Dyrektor Kabat poinformował, że w związku z tą inwestycją zwrócił się o przesunięcie w ramach budżetu 17.000 zł m.in. na zakup ok50 m² kostki pozbrukowej i jej położenie.

5.      We wrześniu podłączony zostanie do kolektora kanalizacji sanitarnej budynek przy ul. W. Poznańskiej, dyrektor poinformował, że zima w budynku wymieniono instalację gazową.

6.      Otynkowano ze środków pozabudżetowych hangar.

7.      Sala gimnastyczna została wyremontowana przez poprzedniego dyrektora p. Kuszaka, posiada solidną podłogę, kosze z regulowana wysokością oraz lampy montowane w suficie.

Radni zainteresowali się ilu nauczycieli zatrudnionych jest w szkole, oraz czy dyrektor wykonuje remonty tylko w ramach środków budżetowych? Dyrektor Kabat wyjaśnił, że od września będzie uczyć 25 nauczycieli. Natomiast remonty wykonuje częściowo ze środków budżetowych- zakup materiałów, i częściowo  spoza budżetowych, np. nieodpłatny wywóz piasku, montaż płytek lub otynkowanie ścian hangaru, natomiast rury wykorzystane do podłączenia kolektora zakupione zostały przez poprzedniego dyrektora.

Radna Renata Tomaszewska zapytała czy sala gimnastyczna wykorzystywana jest w czasie pozalekcyjnym? Czy były nakazy remontów z nadzoru budowlanego oraz ile jest pracowni komputerowych?

Dyrektor wyjaśnił, że w okresie zimowym sala gimnastyczna jest wykorzystywana, jednak nie są to stałe podpisane umowy, ćwiczą m.in. juniorzy z klubu „Wełna”. Dyrektor dodał, że nie wpuszcza na salę grup bez opiekunów, by uniknąć zniszczeń.

Dyrektor Kabat powiedział, że otrzymał tylko zalecenia z SANEPID-u, dotyczące remontu sal nr 6 i nr 2, oraz przystosowania bloku żywieniowego szkoły do systemu HAACP, stąd również wniosek o przesunięcia w budżecie. Odpowiedział, że szkoła dysponuje 1 pracownią komputerową.

Dyrektor poinformował radnych, że chciałby zrobić niezależne ogrzewanie dla woźnego, co przyczyniłoby się do oszczędności, gdyż szkoła nie byłaby ogrzewane w dni wolne, jak jest do tej pory.

Radna Renata Tomaszewska poinformowała, że sytuacją nie normalną jest to, iż dyrektorzy szkół są żebrakami, prosząc o wsparcie finansowe firmy i instytucje, jest to upokarzające i poniżające. Niemniej radna pogratulowała dyrektorowi za pracę i wysiłek jaki włożył w wizerunek placówki.

Radna Marian Kuszak również złożył dyrektorowi gratulacje.

 

            Następnie radni udali się do Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Budziszewku. Dyrektor Maria Frankowska poinformowała, że szkoła zostanie wyposażona w nowa pracownię komputerową i bibliotekę multimedialną współfinansowaną w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dlatego zrezygnowano z zaplanowanej wymiany rynien, a dokonano montażu nowej dostosowanej sieci elektrycznej w pracowni komputerowej, bibliotece, kancelarii i pokoju nauczycielskim. Dyrektor poinformowała, że wymalowano klasy, zakupiono i położono wykładzinę w bibliotece, zakupiono stoliki i krzesła do sali komputerowej i biblioteki, oraz pomalowano wszystkie stelaże stołów uczniowskich. Natomiast Rada Rodziców sfinansowała zakup wykładziny i blatów do stolików w klasie III.

 

            W dalszej kolejności Komisja odwiedziła Szkołę Podstawową w Pruścach. Dyrektor Iwona Gruszka poinformowała radnych, że uzyskano pozytywną opinię i zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na rozbiórkę budynku gospodarczego, należy jednak pomyśleć nad opłotowaniem tego miejsca. Natomiast w planach przyszłorocznych jest budowa zatoczki autobusowej. Przewodniczący Komisji powiedział, że RCK lub „Megawat” dysponuje segmentami, które mogły by służyć jako czasowe opłotowanie.

Dyrektor poinformowała radnych, że uszkodzone zostały 4 przęsła płotu, a jego naprawa wyniesie ok. 2.000 złotych.

W Szkole Podstawowej w Pruścach wymalowano pomieszczenia szkolne, nastąpiła wymiana ogrzewania i instalacji elektrycznej, część okien wymieniono na nowe , zakupiono kuchenkę gazowa i lodówkę. W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego placówla otrzymała bibliotekę multimedialną, natomiast w szkole brak jest wentylacji grawitacyjnej.

 

            Następnie radni udali się Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego. Dyrektor Renata Tomaszewska oprowadziła radnych po pomieszczeniach szkolnych. Poinformowała, że wymalowano pokój nauczycielski nauczycieli gimnazjum oraz 5 klas lekcyjnych wykorzystywanych wyłącznie przez uczniów gimnazjum, jak również dokonano montażu systemu monitoringu składającego się z 14 kamer. Dyrektor wyjaśniła, że monitoring to koszt ok. 20.000 zł, mający na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów. Ponadto sprzątaczki pracują w godzinach 9,00-17,00, dzięki czemu spełniają rolę stróżów. Dyrektor Tomaszewska poinformowała, że Zespół Szkół posiada 1 pracownię komputerową Macintosh oraz 3 typu PCT, jak również bibliotekę multimedialną.

Dyrektor pokazała radnym kuchnię, która zgodnie z nakazem SANEPID-u zostanie zmodernizowana, wyremontowana i zostaną wymienione wszystkie urządzenia. Dyrektor Tomaszewska dodała, że nie wyobraża sobie, by kuchnia została zamknięta, ze względu na dożywianie młodzieży. Radni zainteresowali się ilością mieszkań w internacie. Dyrektor powiedziała, że jest 12 mieszkań, które prawie same się utrzymują, natomiast ceny ustalone są przez Starostwo.

 

            W dalszej kolejności radni udali się do Przedszkola Nr 2. Dyrektor Lucyna Jurczyk oprowadziła, radnych po salach dydaktycznych. W Przedszkolu wykonano remont dwóch łazienek dziecięcych- wymiana płytek i armatury oraz pomalowano ściany. W sali Nr 4 wymieniono lampy oraz meble, wygipsowano, wyszpachlowano i wymalowano ściany. Ponadto w salach wymieniono wykładziny.

Pani Dyrektor poinformowała radnych, że blok żywieniowy musi zostać przystosowany do systemu HAACP, zgodnie z zaleceniami SANEPID-u.

Na zakończenie odwiedzin placówek oświatowych radni zostali poczęstowani obiadem przygotowanym w Przedszkolu.

 

            W dalszej kolejności posiedzenie kontynuowane było w sali nr 20 Urzędu Miejskiego i rozpoczęło się o godz. 15,30.

W tej części posiedzenia nie uczestniczył Przewodniczący Komisji Ryszard Dworzański, dlatego gości powitała i posiedzenie prowadziła Zastępca Przewodniczącego Longina Kolanowska.

 

            Proponowany porządek obrad przyjęty został jednogłośnie 6 głosami „za” w obecności 6 członków Komisji.

 

            Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 23.05.07 przyjęty został bez uwag, 6 głosami „za” w obecności 6 członków Komisji.

 

            Pełnomocnik Burmistrza ds. Oświaty Longina Pijanowska przedstawiła następujące informacje sporządzone na dzień 8.08.2007:

1.      Analizę pracy szkół prowadzonych przez gminę Rogoźno za rok szkolny 2006/2007.

2.      W związku z egzaminami poprawkowymi dane dotyczące uczniów promowanych są nieadekwatne.

3.      Przegląd szkół przez Trójki Kuratoryjne. Żadna ze szkół nie jest na liście szkół niebezpiecznych, natomiast w gimnazjach pojawia się problem palenia papierosów. Dyrektorzy wystosowali następujące wnioski: Wyegzekwować od przewoźnika realizację wszystkich warunków umowy ze szczególnym uwzględnieniem sprawowania właściwej, odpowiedzialnej i kulturalnej opieki nad dziećmi w autobusach szkolnych na wszystkich trasach. Natomiast dzięki zmianom w statutach zachowanie uczniów w autobusie szkolnym będzie przekładało się na ocene z zachowania.

Radna Longina Kolanowska zapytała jakie kwalifikacje musi mieć opiekun? Pełnomocnik wyjaśniła, że w specyfikacji są określone warunki, które musi opiekun spełniać, natomiast szczegółowo reguluje to ustawa o bezpieczeństwie ruchu. Radna Kolanowska zapytała czy opiekę sprawuje nauczyciel i kto zatrudnia taką osobę? Pełnomocnik wyjaśniła, że opiekuna zatrudnia przewoźnik, gdyż w cenę przetargu wliczona jest opieka i nie jest to nauczyciel.

4.      Drugim wnioskiem dyrektorów jest: zaplanowanie w budżecie 2008 środków finansowych na wykonanie w gminie oznakowania stałych przystanków autobusów szkolnych. Dyrektor Jaworski dodał, że przystanki autobusowe z reguły stawiane są przez poszczególne sołectwa.

5.      Bezwzględne zalecenia HAACP w szkole Nr 2, Przedszkolu Nr 2 oraz wymiana urządzeń wyposażenia kuchni w Przedszkolu w Parkowie.

6.      Większość remontów w szkołach została zrealizowana.

7.      Organizacja pracy placówek oświatowych w roku szkolnym 2007/2008 w Przedszkolach i  klasach „0” będzie na podobnym poziomie co w roku 2006/2007.

8.      Liczebność dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach zmniejsza się o 3 oddziały w porównaniu do roku 2006/2007. Radna Renata Tomaszewska zapytała jaka jest liczebność dzieci w klasach? Pełnomocnik powiedziała, że takie dane przedstawi na sesji.

9.      Zmianie uległo nauczanie indywidualne, wzrosło w Gimnazjum NR 1 i Szkole Podstawowej Nr 2 .

10.  Etaty obsługi nie uległy zmianie poza spadkiem o 0,5 etatu palacza w ZS w Gościejewie i SP w Pruścach.

11.  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych oraz zakupu mundurków. Pani Skarbnik dodała, że zgodnie z otrzymanym pismem dotacja wyniesie około 77.000 zł. Radna Renata Tomaszewska zapytała na jakim etapie jest umundurowanie uczniów? Pełnomocnik wyjaśniła, że mundurki są w trakcie szycia, a rodzice  zadecydowali, że w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć dzieci w podręcznik i ubezpieczyć uczniów. Radna Wanda Wiśniewska poinformowała, że jest problem z zaopatrzeniem dzieci wiejskich w podręczniki. Dyrektor Pijanowska poinformowała, że w ZS w Gościejewie rodzice w czerwcu zapisywali jakie książki zakupią, zostały one zamówione, natomiast księgarz  przekazał na konto Rady Rodziców 10% prowizji.

12.  Nie ma problemu z wakatami dla nauczycieli, poza nauczycielem W-f w Gościejewie, ale problem zostanie rozwiązany.

13.  Do materiałów dołączono planowane emerytury nauczycieli oraz zestawienie płac za I półrocze.

Pełnomocnik Burmistrza poprosiła, by radni odwiedzili również pozostałe placówki, jak również, by przychylili się do wniosków dyrektorów o przesunięcia środków finansowych z tzw. „ trzynastek” na materiały remontowe. Radna Renata Tomaszewska zapytała jakie są pilne potrzeby pozostałych placówek? Pełnomocnik wyjaśniła, że w Gimnazjum Nr 1 jest wniosek o przesunięcia 14.800 zł z przeznaczeniem na podłączenie kolektora, zakup kostki pozbrukowej, założenie systemu alarmowego. Radna Renata Tomaszewska zapytała jaka kwota została przeznaczona na ostatnie przedsięwzięcie, oraz poinformowała, że jeśli zakłada się monitoring, to nie ma możliwości rozbudowy urządzenia rejestrującego. Pełnomocnik powiedziała, że ma to być system alarmowy dla pracowni komputerowych, na kwotę 9.000 zł.

Następnie Pani Pijanowska poinformowała, że ZS w Parkowie chce przesunąć 14.260 zł z przeznaczeniem na remont 2 łazienek, zakup lamp i okien.  Natomiast  ZS w Gościejewie wnioskuje o przesunięcie 11.000 zł na zakup pieca do przedszkola. Radna Kolanowska zapytała ile dzieci jest w grupie? Pełnomocnik odpowiedziała, że 24. Przedszkole Nr 1 wnioskuje o przesunięcie 4.200 zł na pokrycie wydatków wycyklinowania podłóg i na zakup materiałów. Dyrektor Przedszkola w Parkowie zamówiła piec, został wykonany remont całego dachu i jest wniosek o przesunięcie 4.700 zł na zakup węgla.

Dyrektor Jaworski dodał, że powinny zostać wykonane dachy na Przedszkolu Nr 1 i Nr 2.

Pełnomocnik Burmistrza poinformowała, że do szkół gminnych wkracza nowoczesność, wizerunki szkół się poprawiają, ponadto szkoły powinny dawać dobry przykład dbania o estetykę.

 

Następnie ogłoszono 5 minutową przerwę.

 

Po przerwie Pani Skarbnik przedstawiła radnym informację z wykonania budżetu za I półrocze 2007 roku. Skarbnik poinformowała, że wykonano dochody na kwotę 19.218.953 zł, czyli 55,29 %. Wykonanie w poszczególnych działach przedstawia się następująco:

·        Dz. 010- Rolnictwo i łowiectwo- 99,91 %

·        Dz. 020- Leśnictwo- 0%

·        Dz. 050- Rybołówstwo i Rybactwo- 58,45%

·        Dz. 600- Transport i łączność- 367,89%

·        Dz. 700- Gospodarka mieszkaniowa- 69,63%

·        Dz. 750- Administracja publiczna- 51,39%

·        Dz. 751- Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa- 49,96%

·        Dz. 756- Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem- 49,56%

·        Dz. 758- Różne rozliczenia- 58,40%

·        Dz. 801- Oświata i wychowanie- 65,38%

·        Dz. 852- Pomoc społeczna- 45,17%

·        Dz. 854- Edukacyjna opieka wychowawcza-70,55%

·        Dz. 900- Gospodarka komunalna i ochrona środowiska- 100%

·        Dz. 921- Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego-50,13%

·        Dz. 926- Kultura fizyczna i sport- 100%

 

Wykonanie wydatków budżetowych- 45,72%,  wydatki bieżące wykonano 46,72%, wydatki majątkowe wykonano 27,20%, w tym w poszczególnych działach:

·        Dz. 010- Rolnictwo i łowiectwo- 73,81%

·        Dz. 050- Rybołówstwo i rybactwo- 20,22%

·        Dz. 600- Transport i łączność- 19,38%

·        Dz. 700- Gospodarka mieszkaniowa- 16,89%

·        Dz. 710- Działalność usługowa- 16,18%

·        Dz. 750- Administracja publiczna- 46,02%

·        Dz. 751- Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa i sądownictwa- 49,96%

·        Dz. 754- Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa- 45,00%

·        Dz. 756- Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposidających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem- 59,59%

·        Dz. 757- Obsługa długu publicznego – 40,36%

·        Dz. 758- Różne rozliczenia-/-

·        Dz. 801- Oświata i wychowanie- 49,23%

·        Dz. 851- Ochrona zdrowia- 58,96%

·        Dz. 852- Pomoc społeczna- 42,77%

·        Dz. 854- Edukacyjna opieka wychowawcza- 59,13%

·        Dz. 900- Gospodarka komunalna i ochrona środowiska- 34,64%

·        Dz. 921- Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego- 50,07%

·        Dz. 926- Kultura fizyczna i sport- 60,78%.

 

Radny Roman Szuberski zapytał czy dobra jest ściągalność upomnień, czy może nie są one realizowane? Pani Skarbnik  wyjaśniła, że koszty upomnień są realizowane, a wyjaśnienie było odnośnie wymagalnych. Natomiast na wniosek o rozłożenia na raty lub prolongatę koszty stają się niewymagalne.  Radny Roman Szuberski zapytał czy wymiana informacji o ilości środków transportu między urzędami jest spójna? Pani Skarbnik wyjaśniła, że jeśli pojazd jest zarejestrowany lub wyrejestrowany, to powiat informuje Gminę i przepływ informacji jest prawidłowy. Radny Szuberski zapytał na co wydatkowano pieniądze przeznaczone na promocję? Pani Skarbnik powiedziała, że na zakup gadżetów, jednak jakie zakupy poczyniono nie odpowie. Radny Szuberski podziękował za wczesne przygotowanie sprawozdaniea. Pani Skarbnik poinformowała radnych, że na sesję sierpniową Regionalna Izba Obrachunkowa nie dostarczy opinii o wykonaniu budżetu gminy za I półrocze 2007 roku.

 

           

 

Następnie Komisja zajęła się omówieniem projektów uchwał na najbliższą sesję Rady.

Burmistrz przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie zgody na utworzenie na terenie Gminy Rogoźno Obszaru Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podjęcie takiej uchwały umożliwi przyspieszenie  rozwoju firmy, natomiast działania ze strony Gminy to podjęcie w/w uchwały. Burmistrz wyjaśnił, że firma „Dendro” chce zabezpieczyć tereny pod przyszłą inwestycję szacowaną na ok. 80mln zł, co pozwoli zwiększyć zatrudnienie, a sama firma będzie zwolniona z podatku dochodowego do wysokości 40%. Radny Marian Kuszak zapytał czy przynależność do tej strefy zwolni firmę od płacenia podatków? Burmistrz odpowiedział, że firma będzie zwolniona z podatku dochodowego i prawdopodobnie skorzysta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie podjętej już uchwały Rady.

Następnie Burmistrz przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowej w   trybie przetargowym. Burmistrz wyjaśnił, że jest to teren na ul. Lipowej po wysypisku śmieci. Pytań nie było.

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargowej lokalu użytkowego nr4- III piętra wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu przedstawił Burmistrz. Wyjaśnił, że jest to lokal po byłej „Rofamie”, zgłosiły się firmy zainteresowane zakupem dwóch pięter, po decyzji Rady zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż obu pięter.

Projekt uchwały w sprawie nazewnictwa ulic przedstawił Burmistrz. Wyjaśnił, że mieszkańcy Nienawiszcza zgłosili propozycje nazewnictwa ulic, które funkcjonują wśród mieszkańców. Radna Longina Kolanowska zapytała gdzie będzie przebiegać dalsza część ul. Prusa? Burmistrz wyjaśnił, że ulica będzie od p. Zaranka.

Projekt uchwały w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej przestawiła Przewodnicząca Komisji Wanda Wiśniewska. Poinformowała, że temat z miesiąca sierpnia zostanie przeniesiony na miesiąc wrzesień oraz dodała, że ciekawy temat zaproponował radny Roman Szuberski. Radny Roman Szuberski powiedział, że można by sprawdzić ile pism adresowanych do Rady nie zostało przekazanych, jak w przypadku pisma jednej ze szkół. Burmistrz powiedział, że szkoły o zmianę w budżecie piszą wnioski do Burmistrza, a Dyrektor SP 2 zaadresował do Rady. Radna Wanda Wiśniewska poinformowała, że dyrektor ZEAPO otrzymał pismo od dyrektora SP2. Radna Renata Tomaszewska stwierdziła, że radni pisma nie otrzymali. Radna Wiśniewska zapytała czy pismo wpłynęło do biura Rady? Odpowiedź pracownika brzmiała, że żaden wniosek nie wpłynął.  Radny Szuberski powiedział, że jest potwierdzenie od Dyrektora Jaworskiego, że zbiorowo przekazał wnioski do Urzędu. Pani Sekretarz wyjaśniła, że 6 sierpnia wpłynęły wszystkie wnioski zbiorowo i zostały przekazane do realizacji Pani Skarbnik, a nie było adnotacji odnośnie przekazania do radnych. Radny Szuberski stwierdził, że jest zły obieg dokumentów w Urzędzie, ponieważ pisma adresowane do Rady powinny tam trafić. Pani Skarbnik powiedziała, że tylko dwie placówki adresowały do Rady, natomiast dyrektor ZEAPO pod pismo przewodnie i zmiany przygotowane przez ZEAPO, podłączył wszystkie wnioski. Pani Skarbnik powiedziała, że dyrektorzy szkół powinni kierować swoje wnioski do wiadomości do ZEAPO, a drugi egzemplarz przynieść do sekretariatu lub biura Rady. Radny Szuberski stwierdził, że dyrektorzy szkół informowali, że swoje wnioski wysłali do radnych. Pani Skarbnik wyjaśniła, że dyrektorzy dostarczyli pisma do ZEAPO, a nie do biura Rady. Radny Szuberski stwierdził, że powinno być właściwe dekretowanie pism. Radny Marian Kuszak stwierdził, że wnioski dyrektorów szkół powinny być adresowane do Burmistrza. Radny Szuberski poinformował radną Wiśniewską, że zgodnie z Regulaminem Rady Miejskiej Komisja Rewizyjna może być zwoływana w miarę potrzeb, nawet jeśli nie ma zatwierdzonego planu. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej poinformowała, że jednym z powodów przełożenia tematu z sierpnia, jest fakt, że dyrektorzy szkół dopiero w miesiącu wrześniu będą mieć pełną dokumentację finansową z przeprowadzonych remontów.

Projekt uchwały w sprawie powołania Zespołu opiniującego kandydatów na ławników sądów powszechnych przedstawiła Pani Sekretarz. Poinformowała radnych, że Prezes Sądu Rejonowego zwrócił się z prośbą, by w składzie tego zespołu uwzględnić osobę p. Sędzi Kościjańskiej. Radna Longina Kolanowska zapytała czy należy teraz zaproponować członków Zespołu? Pani Sekretarz powiedziała, że radni mogą się zastanowić kogo powołać. Radna Renata Tomaszewska zapytała skąd będzie wiadomo, że kandydat wyrazi zgodę, jeśli nie będzie uczestniczył w sesji? Pani Sekretarz wyjaśniła, że proponowana osoba będzie uczestniczyła w sesji.

Projekt uchylenia uchwały Nr IX/59/2007 Rady Miejskiej z dnia 26 kwietnia przedstawił Burmistrz. Wyjaśnił, że Dyrekcja Wojewódzka Dróg poinformowała, że nie jest zainteresowana przyjęciem pieniędzy na budowę chodnika. Burmistrz zaproponował, że 35.000 zostanie przeznaczone na opracowanie koncepcji, w tym projekt chodnika i opracowanie koncepcji skrzyżowania, pozostała część z kwoty 150.000 na budowę gazociągu w Tarnowie. Ponadto Burmistrz wyjaśnił, że RIO wszczęło postępowanie w odniesieniu do uchwały intencyjnej w sprawie gazociągu, gdyż nie jest to zadanie własne Gminy i Rada ma czas do 31 sierpnia by to naprawić. Burmistrz dodał, że projektant termin zakończenia projektów określił na 20.12. br., a po opracowaniu koncepcji należy zlecić kosztorysy i ustalić czy zadanie będzie wykonywane wspólnie z Dyrekcją Generalną. Radny Roman Szuberski zapytał czy ta kwota może być w ramach wydatków niewygasających? Burmistrz odpowiedział, że nie. Radny Szuberski stwierdził, że zmiany prawa energetycznego była wcześniej. Burmistrz wyjaśnił, że zgodnie z tym prawem nie będzie można robić równieżgazyfikacji  Laskowa. Radny Szuberski powiedział, że skoro czynność została rozpoczęta przed wprowadzeniem zmian, to może to być argument, by inwestycję kontynuować.

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie pomocy rzeczowej dla Województwa Wielkopolskiego z przeznaczeniem na wykonanie remontu chodnika przy ul. Kościelnej w Rogoźnie w ciągu drogi wojewódzkiej Nr241 przedstawił Burmistrz. Wyjaśnił, że zostanie przekazane 298 m² kostki brukowej, która będzie położona od apteki do parkingu koło kościoła. Radny Marian Kuszak zapytał czy zostanie to zrobione w bieżącym roku? Burmistrz potwierdził.

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie środków dla miasta Poznania z przeznaczeniem na Budowę Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przedstawił Burmistrz.

Następnie Pani Skarbnik przedstawiła autopoprawkę Nr 1  dotycząca budowy Pomnika, autopoprakwę Nr 2 dotyczącą dotacji dla uczniów, autopoprawkę Nr3- wniosek Rady Sołeckiej Tarnowo na zakup farb. W dalszej kolejności przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie.

Radny Roman Szuberski zapytał dlaczego zrezygnowano z zadania na ul. Wąskiej do Nowej?, kiedy można zadanie wykonać oraz czy kwota 30.000 zł może być umieszczona w wydatkach niewygasających. Pani Skarbnik odpowiedziała, że w części opisowej sprawozdania jest to wyjaśnione, grunty są nie odwodnione i nie wykupione dlatego wykonanie zadania jest niezasadne. Kwota może być umieszczona jako wydatki niewygasające, ale należy rozwiązać całe zadanie. Burmistrz dodał, że trudno określić termin wykonania, gdyż jest problem z wykupem gruntów. Radna Longina Kolanowska zapytała czy można by zastosować rozwiązanie doraźne na ul. Wąskiej i położyć płytki z chodników remontowanych w najbliższym czasie? Burmistrz wyjaśnił, że jest problem z pozyskaniem pracowników do prac remontowych i remonty nie są wykonywane.

Radna Kolanowska zapytała dlaczego na ulicy Łąkowej założenie oświetlenia jest takie kosztowne? Burmistrz wyjaśnił, że projekt został zrobiony zgodnie z normami, natomiast w specyfikacji można określić, by w nocy świeciła co trzecie lampa. Radny Roman Szuberski zapytał jaka jest podstawa prawna projektu i czy można zapoznać się z zleceniem. Burmistrz wyjaśnił, ze zlecenie obejmowało oświetlenie ulicy Łąkowej, nie można natomiast określić ilości lamp, a projektant opierał się na przepisach.

Radna Renata Tomaszewska stwierdziła, że na ul. Łąkowej, gdzie nie ma dużo budynków jest projekt na założenie 10 lamp, a na ul. Kościuszki jest ciemno. Radna Agata Pasternak poinformowała, że na u. Paderewskiego również jest brak oświetlenia. Burmistrz powiedział, że projekt został wykonany zgodnie z budżetem, natomiast w specyfikacji zostaną określone warunki. Ponadto Burmistrz poinformował, że zgodnie z nowymi ustaleniami ENEI należy udowodnić- wykonać kosztorys, że budowa nowej sieci jest droższa od powieszenia lamp. Na takiej podstawie z Poznania udzielania jest odpowiedź, że nie trzeba budować nowej sieci.

 

Następnie Komisja przystąpiła do realizacji punktu wolne głosy i wnioski. Radny Roman Szuberski zapytał czy jest już otwarty plac zabaw na ul. Różanej. Radna Longina Kolanowska odpowiedziała, że częściowo plac jest wykonany. Radna Kolanowska zapytała czy Burmistrz porozumiała się z p. Prezes Spółdzielni w sprawie płyt? Burmistrz odpowiedział, że płyty są gminne, jednak p. Prezes uważa, że płyty należą do Spółdzielni i zostaną one policzone.

Radny Marian Kuszak zapytał odnośnie radnych dzierżawiących gruntów , co dalej w tej sprawie jest czynione? Burmistrz wyjaśnił, że są publikacje, które tą sprawę precyzują, ponadto zapadł wyrok sądu. Pani Sekretarz  dodała, że jest uzasadnienie sądu, że działalność rolnicza jest działalnością zarobkową i jeśli radny dzierżawi grunty od gminy to podlega pod przepisy art.24f ustawy o samorządzie. Dodatkowo Przewodniczący Rady do 31 października musi złożyć Radzie sprawozdanie o informacjach zawartych w oświadczeniach majątkowych.  Radna Longina Kolanowska zapytała jak wygląda to w innych gminach. Pani Sekretarz odpowiedziała, że podobnie, gdyż w grudniu 2005 był wyrok mówiący, że dzierżawa gruntów gminnych przez radnego nie narusza przepisów antykorupcyjnych, natomiast w kwietniu 2007 r NSA wydało inny wyrok. Radny Roman Szuberski zapytał czy dyrektorzy szkół dzierżawią grunty rolne? Burmistrz odpowiedział, że nie sprawdzał takiej sytuacji.

 

 

Posiedzenie zakończono o godz.19,00.

 

Protokół sporządziła Beata Ryga.

» powrt
Ilo odwiedzin : 668481_______________________________________ Serwis miejski - www.rogozno.pl | e-mail: bip@rogozno.pl
Powered by keoBIP