Strona gwna Biuletynu Informacji Publicznej - www.bip.gov.pl SZUKAJ :    
  » Nasza Gmina
• Strona Gwna
• Lokalizacja
• Dane statystyczne
• Zadania publiczne
• Strategia rozwoju
• Zwizki i stowarzyszenia
  » Wadze i struktura
• Statut Gminy
• Struktura organizacyjna
• Rada Miejska
• Burmistrz
• Urzd Miejski
• Owiadczenia majtkowe
• Jednostki organizacyjne
• Jednostki pomocnicze
  » Protokoy z posiedze Komisji
• Komisja Spraw Spoecznych, Owiaty i Kultury
• Komisja Gospodarki, Finansw i Rolnictwa
• Komisja Dorazna
• Komisja Rewizyjna
  » Wane informacje
• Uchway Rady Miejskiej
• Zarzdzenia Burmistrza
• Protokoy z sesji
• Podatki i opaty
• Budet
• Przetargi
• Oferty inwestycyjne
• Rejestry i ewidencje
• Wzory dokumentw
  » Serwis
• Kontakt
• Redakcja
• Statystyka
• Rejestr zmian
Komisja Gospodarki, Finansów i Rolnictwa

2007-11-20
Protokół nr 6/2007
z posiedzenia Komisji Gospodarki, Finansów i Rolnictwa Rady Miejskiej w Rogoźnie odbytego w dniu 12 września 2007 roku, o godz. 17,00, w auli Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie.

Posiedzenie Komisji Gospodarki Finansów i Rolnictwa otworzył i posiedzenie prowadził Przewodniczący Komisji Zbigniew Nowak.

W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji zgodnie z listą obecności, przedsiębiorcy- lista obecności załącznik do protokołu oraz Burmistrz Bogusław Janus, Sekretarz Gminy Iwona Sip-Michalska, Skarbnik Gminy Maria Kachlicka, Kierownik Euzebiusz Rogiński oraz radni Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury: Longina Kolanowska, Agata Pasternak, Renata Tomaszewska, Marian Kuszak oraz Roman Szuberski.

 

Proponowany porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.

 

1.      Otwarcie posiedzenia i przywitanie zaproszonych gości.

2.      Omówienie projektu uchwały przedstawionej do zatwierdzenia Radzie Miejskiej w Rogoźnie przez Burmistrza Rogoźna.

3.      Wystąpienia zaproszonych gości.

4.      Dyskusja.

5.      Podjęcie opinii dotyczącej przedstawionego projektu.

6.      Zakończenie posiedzenia.

Przewodniczący Komisji poinformował, że posiedzenie zostało zwołane z inicjatywy radnych związanych z radnym Romanem Szuberskim, którzy twierdzą, że należy ten temat przedyskutować z przedsiębiorcami.

Burmistrz poinformował, że 21 sierpnia firma „Dendro” zwróciła się o wszczęcie procedury o przygotowanie uchwały zgody na utworzenie na terenie gminy Rogoźno Obszaru Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Burmistrz dodał, że jest to obszar 15 ha, które w całości należą do firmy i uchwała dotyczy tylko tego inwestora. Na tym terenie „Dendro” chce zbudować halę i docelowo zatrudnić 200 osób. Burmistrz poinformował, ze pytania na poprzedniej sesji dotyczyły głównie tego ile firma zarobi, ile Gmina skorzysta, a ile straci. Dodał, że każdemu inwestorowi, który wystąpi z wnioskiem Gmina powinna pomóc. Natomiast przynależność do tej strefy zwalnia firmę do 40% z podatku dochodowego.

Przewodniczący Komisji poinformował, że dzięki tej uchwale firma uzyska kilkadziesiąt mln. pomocy od państwa, natomiast Rada Miejska 31.05.2005 podjęła uchwałę, dzięki której ta firma otrzyma również zwolnienia w podatku od nieruchomości. Przewodniczący stwierdził, ze w związku z tak korzystnymi warunkami firma może odciągnąć pracowników z firm lokalnych.

Burmistrz wyjaśnił, ze uchwała mówiąca o zwolnieniach z podatku od nieruchomości dotyczy nie tylko firmy „Dendro”, ale wszystkich przedsiębiorców, którzy mogą z niej skorzystać. Burmistrz dodał, że z powyższej uchwały skorzystała firma „MPC”.

Radny Andrzej Olenderski stwierdził, że należy brać pod uwagę aspekt społeczny, by firmy lokalne dalej prosperowały. Radny zwrócił się do przedsiębiorców z pytaniem, czy podjęcie tej uchwały zagrozi brakiem pracowników w innych firmach. Radny powiedział, ze firma znajdująca się w tej strefie może otrzymać 65% ulgi w podatku dochodowym. Wyraził obawę, by konkurencyjność nie odbiła się negatywnie na innych firmach.

Prezes MPC Bogdan Sakowski stwierdził, że nie ma nic przeciwko strefie i jeśli jest możliwość to można wykorzystać zaistniałą sytuację poprzez np. rozszerzenie strefy, tak by skorzystały inne firmy. Prezes MPC dodał, że można dołączyć do „Dendro”, lub wymyślić coś by poprawić sytuację w regionie. Natomiast o konkurencyjności odnośnie firmy nie można mówić, gdyż żaden inny przedsiębiorca nie produkuje tego samego.

Burmistrz poinformował, że firma kupuje grunty prywatnie, odnośnie uchwały o zwolnieniach w podatku od nieruchomości wyjaśnił, że firma zostanie zwolniona z podatku tylko od części nowo wybudowanej. Nie można rozszerzyć strefy, gdyż to inwestor musi wystąpić z wnioskiem i być właścicielem gruntu. Burmistrz wyjaśnił, że jeśli inna firma się zwróci z takim wnioskiem, to też zostanie udzielona pomoc. Dodał, że podatek dochodowy nie wpływa do Gminy, a pod uwagę należy wziąć fakt powstania firmy, która zatrudni ludzi.

Właściciel „Auto-Chłodni” Marian Piechowiak poinformował, że zatrudnia 190 osób, firmę prowadzi od 32 lat i tylko raz złożył wniosek o umorzenie podatku, który potraktowany został odmownie. Poinformował, że  obecnie potrzebuje do pracy 10 osób, których nie może pozyskać. Do budżetu Gminy odprowadza podatek w wysokości 120.000 rocznie. Właściciel „Auto- chłodni” nie poparł wniosku „Dendro”, tak, by nie stwarzać konkurencyjności.

Radny Roman Szuberski poinformował, że radni stanęli przed dużym dylematem, nie jest to działanie przeciw „Dendro”, jednak radni zostali wybrani przez mieszkańców i należy wysłuchać ich głosu. Radny dodał, że strefy były tworzone, by zmniejszyć bezrobocie, które na terenie naszej Gminy wynosi tylko 11%.

Prezes MPC stwierdził, że należy wykorzystać tę szansę, która się pojawiła.

Przedstawiciel „Ludwik-Styl” p. Maciejewski poinformował, że firma próbuje pozyskać prac9owników w promieniu 50 km, gdyż bezrobocie w Gminie kształtuje się na poziomie 1-2%. Dodał także, że „Dendro” swoich pracowników pozyska z firm lokalnych, gdyż dzięki  ulgom można kształtować konkurencyjne koszty pracy. Przedstawiciel „Ludwik-Styl” stwierdził, że wszyscy powinni pracować na podobnych zasadach, nie jest to natomiast negacja tworzenia strefy.

Mieszkaniec Rogoźna Edward Kiełpiński powiedział, że jeśli pracownicy będą dobrze opłacani, to nie odejdą z firm, poza tym należy spytać mieszkańców, a nie tylko przedsiębiorców.

Przewodniczący Komisji poinformował, że poprzez takie ulgi lokalni przedsiębiorcy będą pozbawieni pracowników, natomiast z ich podatków dokładane są środki finansowe do Oświaty i Kultury.

Radny Marian Połczyński zapytał na jakim poziomie kształtują się zarobki oraz od jakiej kwoty odprowadzane są składki ZUS?

Właściciel „Rogstol” Ptaszyński wyjaśnił, że od pełnej kwoty, natomiast po wejściu  firmy „Dendro” w strefę pozostali pracodawcy będą mieli problem z zatrudnieniem pracowników.

Radny Jarosław Witt stwierdził, że wielu pracowników pracuje w Poznaniu, bo jest to opłacalne, natomiast wejście firmy „Dendro” do strefy spowoduje, że pracodawcy będą musieli podnieść pensję. Radny Witt zauważył, że zaproszono wąskie grono przedsiębiorców, a poza tym należałoby poznać opinię mieszkańców na ten temat.

Przewodniczący Komisji poinformował, że zaprosił 80 firm, natomiast ze strefy wyłączony jest handel.

Ireneusz Szewczak poinformował, że rozwój firmy „Dendro” będzie kosztem firm lokalnych i przedsiębiorców.

Artur Łączak powiedział, że przedsiębiorcom brakuje obiektywizmu. Poprosił, by właściciele „Dendro” wyjaśnili jakich pracowników potrzebują, a jeśli znaleźli sposób na rozwój to należy to pochwalić. Ponadto dodał, że  „Dendro” współpracuje z kilkunastoma przedsiębiorstwami lokalnymi, co wpływa na ich rozwój.   

Przedstawiciel „Dendro” Jacek Jarosz poinformował, że obecnie firma zatrudnia 2 pracowników w nowym zakładzie, ponadto potrzebnych będzie 10 kierowników z wyższym wykształceniem technicznym ze znajomością 2 języków obcych. Do obsługi specjalistycznych maszyn potrzebne będą osoby z wykształceniem technicznym. Ponadto spółka wyda około 15 mln. na technologię, w tym na ochronę środowiska. Przedstawiciel „Dendro” poinformował, że pracownicy zarabiają dobrze, a mino to wyjeżdżają. Prezes Henderson obiecał, że nie zatrudni osób z firmy p. Szewczaka.

Małgorzata Żak zapytała jakie są zarobki w firmie?

Kontroler finansowy Robert Szumicz odpowiedział, że praca na akord kształtuje się na poziomie 2,000-2,500 zł.

Radny Andrzej Olenderski zapytał co się stanie jeśli uchwała nie zostanie podjęta?

Przedstawiciele „Dendro” wyjaśnili, że nie ma to znaczenia, gdyż firma będzie budowana.

Marian Piechowiak właściciel „Auto-chłodni” poinformował, że wszyscy powinni pracować na równych prawach, a lokalni przedsiębiorcy budowali swoje zakłady bez zwolnień podatkowych.

Właściciel „Rogstol” p. Ptaszyński stwierdził, że nie będzie problemu, jeśli wszyscy przedsiębiorcy będą zwolnieni z podatku.

Przedstawiciel „Dendro” Jacek Jarosz wyjaśnił, że strefy mają czas działania do 2017 roku. Natomiast 40 % ulgi w podatku dochodowym nie jest przekazywane od razu, tylko sukcesywnie w następnych latach. Z kolei nie każda działalność kwalifikuje się do zwolnienia, samo zwolnienie przysługuje natomiast działalności wytwórczej.

Burmistrz poinformował, że firma „Ludwik-Styl” kupuje grunty i należy liczyć się z tym, że pozostali przedsiębiorcy też mogą oczekiwać pomocy w postaci takiej uchwały. Natomiast pracownicy wyjeżdżają, po to by więcej zarabiać, a ludzi do pracy i tak będzie brakować. Natomiast jeśli firma ma zostać zwolniona z podatku od nieruchomości musi spełnić szereg warunków, a zwolnienie dotyczy tylko części nowo powstałej.

Ireneusz Szewczak poinformował, że każda firma może skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, jednak zmieniła się sytuacja na rynku pracy i obecnie nie tworzy się nowych miejsc pracy.

Właściciel „Auto-chłodni” stwierdził, że brakuje ludzi do pracy i nie ma uzasadnienia, by firma „Dendro” była zwolniona z podatku.

Prezes MPC Bogdan Sakowski stwierdził, że „Dendro” nie zależnie od decyzji i tak wybuduje nową firmę, natomiast skąd pozyskają pracowników jest problemem tej firmy. Prezes MPC dodał, że jest to dobry moment, by inni przedsiębiorcy też wykorzystali szansę. Stwierdził ponadto, że takie działania mogą ściągnąć, zachęcić i zainteresować do przyjazdu do Gminy innych ludzi, co nakręci koniunkturę. Natomiast „Dendro” kiedyś będzie płacić podatki.

Przewodniczący Komisji stwierdził, że trzeba zastanowić się nad uchyleniem uchwały w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości.

Radny Andrzej Olenderski  poinformował, że wiele firm należących do Specjalnych Stref Ekonomicznych płaci podatki. Radny zapytał  czy firma „Dendro” partycypowało by w kosztach inwestycyjnych- poszerzenie drogi, budowa chodnika i kanalizacji?

Kontroler finansowy Robert Szumicz wyjaśnił, że firma będzie partycypowała w kosztach kanalizacji, natomiast kwestia przebudowy drogi nie była szacowana, może to być przedmiotem działań po poznaniu wysokości kosztów na to zadanie.

Przewodniczący Komisji poprosił, by przedsiębiorcy wyrazili swoją wolę poprzez głosowanie.

Przedstawiciel „Ludwik –Styl” poinformował, że nikt nie jest przeciw działaniu firmy „Dendro”, natomiast wszyscy chcą funkcjonować na równych zasadach. Przedstawiciel „ludwik –Styl” stwierdził, że głosowanie jest bezprzedmiotowe, gdyż tą decyzję powinni podjąć radni, wybrani przez mieszkańców.

Sekretarz Gminy Iwona Sip- Michalska poinformowała, że wszyscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wstąpienie do Strefy, ale muszą spełniać określone warunki. Mianowicie trzeba dysponować niezabudowanym gruntem, kwotą 100.000 Euro, pomysłem na przedsięwzięcie oraz należy samemu wyjść z inicjatywą.

Przewodniczący Komisji poinformował, że Pani Sekretarz była przeciwna zwoływania tego posiedzenia, przez co były ogromne problemy z zaproszeniem przedsiębiorców.

Prezes MPC stwierdził, że należy wykorzystać ten moment i jeśli istnieje możliwość, to można się przyłączyć do  Strefy, by przyczynić się do rozwoju Gminy.

Radny Andrzej Olenderski poinformował, że według słów Burmistrza nie ma takiej możliwości.

Burmistrz powiedział, że podmiotów gospodarczych zarejestrowanych jest 1300, natomiast Przewodniczący Komisji zaprosił 80, w związku z czym była dyskusja w jaki sposób przedsiębiorców zaprosić. Natomiast odnośnie podjęcia uchwały radni mają decydować, a nie przedsiębiorcy.

Radny Roman Szuberski wyraził obawy, że firmy z branży stolarskiej nie będą w stanie dobrze rywalizować, dlatego pozostałym trzeba stworzyć również odpowiednie warunki do rozwoju.

Przewodniczący Komisji odniósł wrażenie, że Burmistrz pobiera pensję z firmy „Dendro”, gdyż sposób prezentowania projektu uchwały o tym świadczy.

Przewodniczący Komisji poinformował, że podjęcie decyzji odnośnie Strefy odbędzie się 19.09.2007r o godz. 14,30 w sali RCK.

 

 

Posiedzenie zakończono o godz. 18,30.

 

Protokół sporządziła Beata Ryga.

 

 

 

 

 

 

» powrt
Ilo odwiedzin : 673453 Serwis miejski - www.rogozno.pl | e-mail: bip@rogozno.pl
Powered by keoBIP